Farklı yoğunluktaki kemiklerde mini-implant ring aparatının minivida stabilitesi üzerine etkisi
Efficacy of mini implant ring apparatus on the stability of mini screws in different bone densities
- Tez No: 340705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, kortikal kemik yoğunluğunun minivida stabilitesine olan etkisini değerlendirmek ve mini implant ring (MİR) aparatının farklı yoğunluktaki kemiklerde minivida stabilitesi üzerine olan etkinliğini incelemektir. Bu amaçla çalışmada, 108 adet 1,6 mm çapında, 8 mm uzunluğunda konik minivida, 54 adet MİR aparatı ve farklı kortikal kemik yoğunluğundaki yapay kemikler kullanılmıştır. Kontrol gruplarını 20, 30 ve 40 pcf kortikal kemik yoğunluğuna sahip yapay kemiklere uygulanmış minividalar, test gruplarını ise yine 20, 30 ve 40 pcf yoğunluğuna sahip yapay kemiklere MİR ile uygulanmış minividalar oluşturmaktadır. Grupların maksimum uygulama torkları (MUT), kuvvet dirençleri (KD) ve maksimum çıkarma torkları (MÇT) ölçülmüştür. Veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the influence of cortical bone density on mini screw stability and to investigate the efficacy of mini implant ring apparatus (MIR) on the stability of mini screws in different bone densities. For this purpose, 108 conical mini screws (1.6 mm diameter, 8 mm length), 54 MIR apparatus and artifical bone samples with different cortical densities were used in this study. Control groups consisted of mini screws applied to artificial bone samples with densities of 20, 30 and 40 pcf whereas experiment group included MIR supplemented mini screws mounted to artificial bone samples with the same densities as the former group. Maximum insertion torque (MIT), force resistance (FR) and maximum removal torque values (MRT) were measured for each group. The findings were evaluated statistically.