Pulmoner emboli şüphesi ile çok kesitli bilgisayarlı tomografi çekilen olguların retrospektif analizi
Retrospective analysis of the patients who underwent multislice computed tomography (msct) in suspected pulmonary embolism
  1. Tez No: 340723
  2. Yazar: BİNNUR ERGÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT AYRIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Çalışmamızda PE şüphesiyle ÇKBT çekilen ve PE saptanan ve saptanmayan olgularda klinik ve tomografi bulgularının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Verileri eksik ve görüntü kalitesi yetersiz olan 11 olgu çalışma dışı bırakıldıktan sonra kalan 201 olgu çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızda PE insidansı %24,3 olarak bulundu. Olguların 49?unda (%24.3) PE saptanırken, 152?sinde (%72.) PE tespit edilmedi. Tüm olguların yaş aralığı 18-98, yaş ortalaması 62.52±17,86 olarak bulundu. Yaş ortalaması ve cinsiyet açısından karşılaştırıldığında PE olanlar ile olmayanlar arasında istatistiksel anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). PE?si olanlar ile olmayanlar mevcut kronik hastalıklar açısından karşılaştırıldığında aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). Risk faktörlerinden sadece geçirilmiş cerrahi operasyon açısından (odds ratio, 3.195; 95% confidence interval, 1.215-8.399) PE olan ve olmayan olgulardaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Geçirilmiş cerrahi operasyon PE için üç kat daha fazla risk oluşturmaktaydı (p=0,021). PE saptanan ve saptanmayan olgular semptom ve fizik muayene bulguları açısından karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. PE tanısı alan olguların 43?sinde (% 87,7), PE tanısı almayan olguların 118?ünde (% 77,6) ek parankimal anormallikler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to analyze clinical and computed tomography findings of the patients who underwent a MSCT due to suspected pulmonary embolism (PE), and to compare the results of the patients who were pre-diagnosed with PE and who were not. Of the patients who were enrolled in the study, 11 patients were excluded due to missing data and poor image quality, and the remaining 201 patients were included in the final analysis. In our study, the incidence of PE was found to be 24.3%. PE was detected in 49 patients (24.3%), while PE was not confirmed in 152 (75.7%) patients. The age range of the subjects was 18-98, the mean age was 62.52 ± 17.86. Among the patients who were pre-diagnosed with PE and who were not, no statistically significant difference was detected in terms of age and gender (p> 0.05). In comparison of these two patient groups for the presence of any accompanying chronic diseases, the difference was not statistically significant (p > 0.05). In terms of risk factors, previous operations showed statistically significant difference in the cases with and without PE (odds ratio, 3.195; 95% confidence interval, 1.215-8.399). Previous operations of the patient displayed three times greater risk for PE (p = 0.021). In terms of clinical symptoms and physical examination findings, the difference between patients with and without PE was not statistically significant. Additional parenchymal abnormalities have been identified in 43 (87.7%) patients diagnosed with PE, and in 118 (77.6%) patients without PE.