Borik asit uygulamasının sıçan böbrek ve testis dokusunda oluşturduğu hasar ve bu hasara karşı omega-3 yağ asitlerinin koruyucu etkisinin histopatolojik olarak incelenmesi
The investigate of histopathologic of protective effect of omega-3 faty acids against boric acid induced injury in kidney and testis tissue
- Tez No: 340735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada borik asitin böbrek ve testis dokularına üzerine toksik etkilerine karşı omega-3 yağ asitlerinin koruyucu etkileri araştırıldı. Çalışmada 32 adet Wistar albino rat kullanılarak 4 grup oluşturuldu. Kontrol, Omega-3 (10 gün süreyle 400 mg/kg/gün), Borik asit (1000 mg/kg/gün, 10 gün), Borik asit+Omega-3. Böbrek ve testis dokuları belirli histopatolojik bulguların yaygınlığına göre puanlandı. Histopatolojik analizde, borik asit testis ve böbrekte anlamlı derecede hasar oluşturdu. En belirgin bulgular böbrekte glomerüllerde büzülme, nekroz, kanama ve tübüler hücrelerde dejenerasyon; testiste ise seminifer tübülde hücre kaybı, hücrelerin bazal laminadan kopması ve epitel hücrelerin dejenerasyonu şeklindeydi. Omega-3 uygulaması bu hasarı belirgin bir biçimde hafifletti. Literatür analizimize göre bu çalışma borik asitin indüklediği böbrek ve testis hasarına karşı omega-3 yağ asitlerinin koruyucu etkilerinin gösterildiği ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effects of boric acid on rat kidney and testis tissues histopathologically. Secondly, the protective effects of omega-3 fatty acid against boric acid-induced renal and testicular toxicity were investigated. 32 wistar albino rats were divided into 4 groups as follows: Control, Omega-3 (400 mg/kg/day for 10 days), Boric acid (1000 mg/kg/day for 10 days) and Boric acid+omega-3 (both drugs same dosage for same day). Kidney and testis tissues were evaluated using a scoring system based on the extent of certain histopathological changes. In histopathological examination, boric acid caused significant degeneration in both testis and kidney tissues. Most evident findings were glomerular shrinkage and necrosis, hemorrhagi and tubular cell degeneration in kidneys, and exfoliation of seminiferous tubule cells, detachement of epithelium from basement membrane, decreased cellularity and degeneration in epithelial cells in testis tissues. Omega-3 administration significantly attenuated these changes. To our literature search, this is the first study reporting protective effects of omega-3 fatty acid against boric-acid-induced testicular and renal injury.