Fe-B-Si metalik camlarının kristalizasyon kinetiğinin magnetik özellikler üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 34077
  2. Yazar: ESRA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. IŞIK AYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yumuşak magnetik özelliklerinden dolayı transformatör sacları yerine kullanılabilen metalik camların, termal bakımdan kararsız olmaları bunların magnetik özelliklerinin ısıl işleme bağlı olarak değişiminin araştırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, önce Metglas 2605 SC olarak da bilinen Feg1B13.5Si3.5C2 metalik cam şeritlerinin arzu edilen boyutlarda kesilebilmesi için özel bir yöntem geliştirilmiştir. İkinci adımda bu yöntemle elde edilen numuneler genel olarak 15 dakikalık sürelerde 523 K'den 743 K'e kadar değişik sıcaklıklarda havada ısıl işleme tabi tutulmuşlardır. Daha sonra bu numunelerin mıknatıslanma ve histerisiz eğrileri geliştirilmiş olan Titreştirilen Numune Magnetometresi yardımı ile çizdirilmiştir. Buna göre 523 K ve 573 K sıcaklıklarında ısıl işleme tabi tutulan numunelerin Ms değerlerinde belirgin bir değişme olmadığı, 623 K ile 653 K aralığında Ms 'nin bir minimumdan geçtiği ve daha sonra artarak 743 K'de en büyük Ms değerine ulaştığı gözlenmiştir. Ms değerinin bir minimumdan geçmesi söz konusu sıcaklık aralığında ısıl işlem gören numunelerde ya ferromagnetik olmayan bir ara fazın oluşmasına bağlı domain hareketliliğiyle ya da spin kuplaj etkisini bozan nanokristal bir yapıyla açıklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Being termally unstable of the metallic glasses which can be used in transformer cores due to their soft magnetic properties imposes to investigate the change of their magnetic properties with respect to the termal processes. In this study, firstly a special technique has been developed to cut the metallic glass FeglB135Si35C2 (called as Metglas 2605 SC) ribbons in the desirable dimension. Next, the specimens obtained by this method were annealed at several temperatures between 523 K and 743 K usually for 1 5 minutes in air. Finally, magnetization and hysteresis curves of these specimens were plotted by the developed vibrating sample magnetometre. Hence, it has been observed that the saturated magnetization, Ms of these specimens annealed at 523 K and 573 K does not significantly change, but it has a minimum at 623 K and 653 K and reaches its maximum value at 743 K. Having a minimum for Ms could be explained at the specimens which were annealed at the stated temperature ranges either by the domain mobilities based on nonferromagnetic inter-phase or by a nanocrystal structure which destroys the spin coupling interaction.