Maternal sentetik çift zincirli RNA uygulamasının dişi sıçan yavrularının üreme sistemi üzerine etkileri
Effects of maternal synthetic double-stranded RNA administration on reproductive system of female rat offsprings
- Tez No: 340777
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmanın amacı, fetal hipotalamusun gelişim sürecinde annenin geçireceği viral bir enfeksiyonun, bu annelerden doğan dişi yavrularda pubertal gelişim, östrus siklusları, üreme hormonları ve folikülogenez gibi üreme parametrelerine etkilerini araştırmaktı. Bu amaçla, sıçanlarda fetal hipotalamik çekirdeklerin geliştiği dönemin başında (gebeliğin 12-13. günleri) ve sonunda (gebeliğin 14-15. günleri) gebe sıçanlara viral mimetik olarak 10 mg/kg dozunda sentetik çift zincirli RNA (ya da poliinosinik:polisitidilik asit, yani poli i:c) enjekte edildi ve bu annelerden doğan 10?ar tane dişi sıçan çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak, her iki dönemde poli i:c yerine serum fizyolojik enjekte edilmiş annelerden doğan dişi yavrular (sırasıyla n=10 ve n=9) çalışmaya alındı. Yavrular sütten kesildikten sonra, vajinal açılma ve vajinal simir günlük olarak iki ardışık östrus siklusu gösterene kadar takip edildi. Alınan kan örneklerinde progesteron, folikül stimüle edici hormon (FSH), luteinizan hormon (LH) düzeyleri ölçüldü. Ovaryum dokusu da histolojik analizler için kullanıldı. Maternal 12-13. günlerde poli i:c uygulaması; postnatal dönemde yavruların ağırlıklarını artırmış, pubertaya daha kısa sürede ulaşmaya neden olmuş ve yavrulardaki atretik folikül sayısını artırmıştır. Fakat 14-15. günlerde yapılan enjeksiyon aynı etkiyi göstermemiştir. Poli i:c uygulaması veya zamanlaması; çalışılan diğer parametreleri etkilememiştir (P>0.05). Sonuç olarak, fetal hipotalamik çekirdeklerin gelişim döneminin başlangıç aşamalarında annenin geçirdiği viral bir enfeksiyonun, yavrularda vücut gelişimini hızlandırarak pubertaya kısa sürede ulaşmayı sağladığı ilk defa olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of maternal viral infection during a critical time window of fetal hypothalamic development on reproductive parameters such as pubertal development, estrous cycles, reproductive hormones and folliculogenesis in the female offspring. For that purpose, a viral mimetic (i.e. synthetic double strand RNA, namely polyinosinic:polycytidilic acid or poly i:c) was injected to the pregnant rats during the beginning (days 12-13 of pregnancy) or at the end of this time window (days 14-15 of pregnancy) and female pups born to these mothers were taken into the study (n=10 for each group). Simultenously, for control groups, other pregnant rats were injected with sterile saline solutions on days 12-13 or 14-15 and female pups born to these mothers were taken into study (n=10 and n=9 respectively for each group). Following weaning of pups, vaginal opening and vaginal smearing was studied daily until when rats showed two sequential estrous cycles. Blood samples cellected was used for progesteron, follicle stimulating hormone (FSH) and luteinizing hormone (LH) analyses. Ovarian tissue was used for histologycal analyses. Maternal poly i:c injection on day 12-13 of pregnancy increased body weight, reduced the time to puberty and increased the number of atretic follicles in the ovary when compared to its own control and to poly i:c injection on day 14-15. Neither poly i:c nor timing of injection did not affect other parameters studied (p>0.05). In conclusion, it has been shown for the first time that maternal viral enfection during the beginning of fetal hypthalamic development might increase body weight and might hasten puberty in rats.