Preterm prematür membran rüptürü tanısını 22-28 hafta arasında alan gebelerde maternal, fetal ve bir yıllık neonatal sonuçlar
Maternal, fetal, and one-year neonatal outcomes in pregnant women diagnosed with preterm premature rupture of membranes between 22 and 28 weeks of gestation
- Tez No: 863811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBİL ÇAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızda 22+0-28+0 hafta arasında PPROM tanısı almış hastanemizde takip edilen gebelerde meydana gelen maternal, fetal ve neonatal komplikasyonların oranlarının ve 1 yıllık neonatal morbidite ve mortalite oranlarının ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma grubunda yer alan hastalar PPROM tanı haftalarına göre 22⁰-23⁶, 24⁰-25⁶, 26⁰-28⁰ olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların retrospektif olarak yaş, gravida, parite, vücut kitle indeksi değerleri, jinekolojik ve obstetrik öyküleri (gebelik haftası, sigara/madde kullanımı, ek hastalık, geçirilmiş uterin cerrahi, antepartum kanama, önceki gebelikte preterm doğum öyküsü, PPROM öyküsü, yardımcı üreme tekniği kullanımı), membran rüptüründen doğuma kadar geçen süreleri (latensi) incelendi. Maternal komplikasyonların (Koryoamniyonit, endometrit, sepsis, uterin rüptür, postpartum yara yeri enfeksiyon oranı, atoni, plasenta retansiyonu nedeni uterin küretaj ihtiyacı) görülme sıklığı, doğum şeklı̇, fetal kompliksayonların (kord prolapsusus, ektremite proapsusu, İntrauterin fetüs ölümü(MDF), plasenta dekolmanı) oranları, yenidoğanların doğum ağırlığı, 1 ve 5. dk APGAR skoru, yenidoğan komplikasyon (sepsis, RDS, neonatal pnömoni, NEK, ROP, IVK, BPD, nörogelişimsel sorunlar, işitme kaybı, iskelet deformitesi ve yenidoğan ölümü) oranları, bu oranların gebelik haftası ve maternal özellikler(demografik özellikler ve obstetrik öykü) ile ilişkisi araştırıldı. Bulgular: PPROM tanısı konulan hastaların 89'sinde(%53,3) maternal komplikasyon gelişmezken 78'inde (%46,7) komplikasyon gelişmiştir. Hastaların 46'sında (%27,5) klinik koryoamniyonit, 18'inde (%10,8) Plasenta retansiyonu nedenli uterin küretaj, 11'inde(%6,6) atoni, 7'sinde(%4,2) sepsis, 7'sinde(%4,2) yara yeri enfeksiyonu, 4'ünde (%2,4) endometrit ve 2'sinde(%1,2) uterin rüptür görüldü. PPROM tanı haftaları arasında maternal komplikasyonlarda anlamlı farklılık viii izlenmemiştir(p>0,05). Çalışmaya katılan hastaların 52'si (%31,1) NSD ile 115'i (%68,9) sezaryen ile doğum yapmıştır. PPROM tanı haftaları arasında Doğum şekli açısından anlamlı fark izlenmemiştir(p>0,05) Yapılan çalışmada 109 (%65,3) hastada fetal komplikasyon gelişmezken 58(%34,7) hastada en az bir fetal komplikasyon gelişmiştir. Hastaların 18'inde (%10,8) plasenta dekolmanı, 19'unda (%11,4) ekstremite propalsusu, 5'inde (%3,0) kord prolapsusu, 12'sinde (%7,2) fetal distres, 10'unda (%6) MDF görülmüştür. Yaşayan yenidoğanların 32'sinde (%55,2) sepsis, 44'ünde (%75,9) RDS, 6'sında (%10,3) NEK, 14'ünde (24.1%) İVK, 17'sinde (%29,3) neonatal pnömoni ve 23'ünde (%39,7) ROP saptanmıştır. Yenidoğanların 19'una (20,8%) düzeltilmiş 1 yaş sonunda en az bir ciddi morbidite eşlik etmektedir. Yaşayan bebeklerden 21''inde (%36,2) BPD, 15''inde (%25,9) nörogelişimsel sorun, 8'inde (%13,5) işitme kaybı gelişmiştir. Yenidoğanlarda PPROM tanı haftasına göre NEK, Sepsis, ROP, neonatal pnömoni, işitme kaybı, İVK ve RDS benzer oranlarda görülmüştür (p>0,05). 1 yıllık süreçte baktığımız nörogelişimsel gerilik, işitme kaybı açısından tanı grupları arasında anlamlı farklılık izlenmemiştir(p>0,05). Çalışmaya katılan yenidoğanlarda mortalite oranı %33 olarak saptanmıştır. Yaşayan yenidoğanların 39'u (%42,9) ciddi morbidite saptanmamıştır. PPROM tanı haftaları ile 1 yıllık morbitesiz sağ kalım ve sağ kalım arasında anlamı farklılık saptanmıştır. PPROM tanısı konulan hastalarda morbidite olmaksızın sağkalım 26⁰-28⁰ haftada istatistiksel anlamlı yüksek ve mortalite anlamlı düşük saptanmıştır (sırasıyla p:0,01, p:0,01) Sonuç: Çalışmamızda hastanemizde erken gebelik haftalarında PPROM tanısı alan hastaların maternal, fetal ve neonatal sonuçlarını ve bu sonuçları etkileyen parametreleri ortaya koyduk. En sık görülen maternal komplikasyon klinik koryoamniyonit (%27,5), en sık görülen fetal komplikasyon ekstremite prolapsusu ve en sık görülen yenidoğan komplikasyonu RDS olarak saptandı. Literatür ile benzer oranlarda maternal, fetal ve neonatal komplikasyon oranları ile karşılaştık ancak PPROM yönetiminde riskleri net belirlemek için daha geniş hasta gruplarında prospektif tasarlanan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to determine the rates of maternal, fetal, and neonatal complications occurring during the follow-up of patients diagnosed with Preterm Premature Rupture of Membranes (PPROM) between 22 and 28 weeks of gestation and to determine the rates of neonatal morbidity and mortality for one year. Materials and Methods: Patients in the study group were divided into 3 groups according to their PPROM diagnosis weeks: 22⁰-23⁶, 24⁰-25⁶, 26⁰-28⁰. Age, gravida, parity, body mass index values, gynecological and obstetric history (gestational age, smoking/substance use, comorbidities, previous uterine surgery, antepartum bleeding, preterm birth history in the previous pregnancy, PPROM history, assistant reproductive technique use), latency from membrane rupture to birth were examined. Frequency of maternal complications (chorioamnionitis, endometritis, sepsis, uterine rupture, postpartum wound infection rate, atony, need for uterine curettage due to placental retention), type of birth, fetal complications (cord prolapse, limb prolapse, intrauterine fetal death (MDF), placenta detachment) rates of newborns, birth weight of newborns, 1st and 5th minute APGAR scores, neonatal complication (sepsis, RDS, neonatal pneumonia, NEC, ROP, IVH, BPD, neurodevelopmental problems, hearing loss, skeletal deformity and neonatal death) rates, these rates are Its relationship with gestational age and maternal characteristics (demographic characteristics and obstetric history) was investigated. Results: While 89 (53.3%) of the patients diagnosed with PPROM did not develop maternal complications, 78 (46.7%) developed complications. Clinical chorioamnionitis in 46 (27.5%) of the patients, uterine curettage due to placental retention in 18 (10.8%), atony in 11 (6.6%), and sepsis in 7 (4.2%). Wound infection x was observed in 7 (4.2%), endometritis was observed in 4 (2.4%) and uterine rupture was observed in 2 (1.2%). No significant difference was observed in maternal complications between PPROM diagnosis weeks (p>0.05). Of the patients participating in the study, 52 (31.1%) gave birth by vaginal delivery and 115 (68.9%) by cesarean section. No significant difference was observed in terms of delivery method between PPROM diagnosis weeks (p>0.05). In the study, no fetal complications developed in 109 (65.3%) patients, while at least one fetal complication developed in 58 (34.7%) patients. Placental abruption in 18 (10.8%) of the patients, limb prolapse in 19 (11.4%), cord prolapse in 5 (3.0%), fetal distress in 12 (7.2%), 10 (11.4%) MDF was seen in 6% of cases. Among the living newborns, sepsis was detected in 32 (55.2%), RDS in 44 (75.9%), NEK in 6 (10.3%), IVH in 14 (24.1%), neonatal pneumonia in 17 (29.3%), and ROP in 23 (39.7%). 19 (20.8%) of the newborns were accompanied by at least one serious morbidity at the end of the corrected 1 year of age. Of the surviving newborns, 21 (36.2%) developed BPD, 15 (25.9%) developed neurodevelopmental problems, and 8 (13.5%) developed hearing loss. In newborns, NEC, Sepsis, ROP, neonatal pneumonia, hearing loss, IVH and RDS were observed at similar rates according to the week of diagnosis of PPROM (p>0.05). No significant difference was observed between the diagnostic groups in terms of neurodevelopmental delay and hearing loss, which we examined during the 1-year period (p>0.05). The mortality rate in newborns participating in the study was found to be 33%. No serious morbidity was detected in 39 (42.9%) of the surviving newborns. A significant difference was found between weeks of PPROM diagnosis and 1-year morbidity-free survival and survival. In patients diagnosed with PPROM, survival without morbidity was found to be statistically significantly higher and mortality significantly lower at 26⁰-28⁰ weeks (in order of p:0.01, p:0.01,).