Hiperdiverjan bireylerde fasiyal asimetri varlığının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of facial asymmetry in hyperdivergent patients with cone beam computed tomography
- Tez No: 340901
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ARMAN ÖZÇIRPICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı; konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanarak iskeletsel asimetrinin tespit edilmesi ve iskeletsel hiperdiverjan ve normodiverjan vakaların simetri açısından karşılaştırılmasıdır. Bu retrospektif çalışmaya, ortodontik tedavi amaçlı başvuran 104 hastanın KIBT görüntüleri dahil edilmiştir. Bu hastalar iki gruba bölünmüştür: Hiperdiverjan grubu, ortalama yaşları 14,23±5,14 olan 52 hastadan (33 kız ve 19 erkek); normodiverjan grubu ise ortalama yaşları 14,98±6,22 olan 52 hastadan (24 kız ve 28 erkek) oluşmuştur. Her iki grup da daha sonra servikal vertebra maturasyonlarına göre pre-peak ve postpeak olmak üzere 26 hastadan oluşan 2 alt gruba ayrılmıştır. Anatomik landmarklar tanımlanmış, koordinat düzlem sistemi kullanılarak her üç kesitte de değerlendirilmiş ve bu landmarklardan elde edilen asimetri indeksi analiz edilmiştir. Kraniyofasiyal asimetriye neden olan sağ ve sol anatomik yapıların ölçümleri ve istatistiksel analizleri yapılmıştır. Hiperdiverjan bireylerde, sağ ve sol ramus uzunlukları arasında daha fazla fark vardır ve ANS ile Me landmarkları daha asimetriktir.
Özet (Çeviri)
This retrospective study aims to determine if there is a difference in skeletal asymmetry between patients with hyperdivergent and normodivergent skeletal patterns via CBCT images. CBCT images of 104 subjects who presented for orthodontic care were examined. These patients were divided into two groups: Hyperdivergent group consisted of 52 patients (33 females and 19 males) with a mean age of 14,23±5,14 and normodivergent group consisted of 52 patients (24 females and 28 males) with a mean age of 14,98±6,22. Both groups were further divided into 2 subgroups (prepeak and postpeak) consisting of 26 patients according to their cervical vertebral maturation. Anatomic landmarks were defined and reference planes were established to determine the asymmetry of the landmarks using a coordinate plane system. Landmark asymmetries were analysed using an asymmetry index . Measurements of various anatomical structures contributing to craniofacial asymmetry with both right and left sides were performed and evaluated statistically as well. Hyperdivergent patients presented more significant differences between the right and left sides of the ramus length. ANS and Me landmarks were found more asymmetric in hyperdivergent patients.