Prematüre bebeklerde patent duktus arteriyozus tedavisi için verilen enteral ibuprofenin her doz sonrasında etkinliğinin belirlenmesi
Efficiency of enteral ibuprofen for treatment of patent ductus arteriosus in premature infants
- Tez No: 340921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞİM OLGUN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Prematüre bebeklerde hemodinamik olarak önemli patent duktus arteriyozusun (PDA) ciddi morbidite riski nedeniyle kapatılması gerekmektedir. Cerrahi ve indometazin ile medikal tedaviye göre daha masum görünmekle birlikte enteral ibuprofen tamamen zararsız değildir. Çalışmamızın amacı, PDA kapatılması için enteral ibuprofen verilen prematürelerde klinik ve ekokardiyografik değerlendirmenin her doz sonrası yapılarak kapanma saptandıktan sonra gereksiz doz verilmesinin önlenmesi ve ilaç yan etkilerinin en aza indirilmesidir. Hemodinamik olarak önemli PDA tanısı alarak enteral ibuprofen tedavisi verilen 33 hafta ve altındaki 60 prematüre bebek çalışmaya alındı. Aynı zamanda tedavi verilmeksizin PDA?nın kendiliğinden kapandığı vakalar takip edildi. İbuprofen nazogastrik sondayla ilk doz 10 mg/kg, takip eden iki doz 24?er saat ara ile 5mg/kg olacak şekilde verildi. Her doz sonrası ekokardiyografik değerlendirme yapıldı. Patent duktus arteriyozusun kapandığının tespit edilmesi durumunda tedavi kesildi. İbuprofen tedavisi ile PDA?sının kapatılan hastalar rekanalizasyon yönünden izlendi. Kapanmanın gerçekleşmediği hastalarda komplikasyon olmaması durumunda tedavi devam ettirildi. Kapanma oranları ilk dozdan sonra %29,3, ikinci dozdan sonra %32,7 ve üçüncü dozdan sonra %22,4 olarak saptandı. Birinci kürden sonra kapanma oranı %84,4 olarak bulundu. Rekanalizasyon oranı ilk dozdan sonra %3,3, ikinci dozdan sonra %1,6, üçüncü dozdan sonra %1,6 idi. İbuprofen ilişkili komplikasyonlar çok nadir olarak görüldü. Bu komplikasyonlar çok hafifti ve kısa sürede kendiliğinden düzeldi. Çalışmamızda ekokardiyografi kontrolleri kür sonları yerine her doz sonrası yapılarak gereksiz ilaç alımı engellendi. İlk üç dozda yüksek oranda PDA kapanmasının saptanması (ağırlıklı olarak bir ve ikinci dozdan sonra), her doz sonrasında ekokardiyografi kontrolü gereksiz ilaç maruziyetini dolayısıyla ilaç yan etkilerini en aza indirilebilir. Çalışmamız bu bağlamda yeni bir tedavi yaklaşımına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Hemodynamically significant patent ductus arteriosus (PDA) in premature infants must be closed due to the risk of serious morbidities. Enteral ibuprofen looks innocent compared with surgery and indomethasine but is not completely harmless. The aim of the study is to avoid any unnecessary doses to minimize side effects of medication, by clinical and echocardiographic evaluation performed after each dose of enteral ibuprofen adminestered for PDA closure. Sixty premature infants (?33 week) who have hemodynamically significant PDA included in the study and treated with enteral ibuprofen Also the cases which PDA spontaneously closed followed up. Ibuprofen was given as doses which first doses 10 mg/kg and then 5mg/kg following with 24 hour interval via nasogastric tube. Echocardiographic examination was performed after 24 hour of each doses. Treatment was stopped when the PDA is closed. Patients whose PDAs closed with ibuprofen treatment were followed in terms of recanalization. Treatment was continued in the absence of complications and if PDA wasn?t closed. The rate of closure were after the first dose 29.3%, second doses 32.7% and third doses 22.4%. After the first course rate of closure was 84.4%. Recanalization rates were 3.3% after the first dose, 1.6% after the second dose and 1.6% after the third dose. There were established very rare complications associated with ibuprofen. These complications were fairly mild and improved spontaneously in a short time. In our study, unnecessary drug intake is precluded by performing echocardiography after each doses. Echocardiography control for PDA after each doses can minimize unnecessary drug exposure and side effects wherefore closure is achieved at high rate with the first three doses, predominantly after the first and second doses. Our study can contribute to a new therapeutic approach thence.