İş tatmini ve örgütsel başarı ilişkisinin filmler üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of job satisfaction and organisational success through movies
- Tez No: 671313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İş tatmini, örgüt içerisinde çalışmalarını sürdüren bireyin yaptığı işine karşı olumlu düşünceler beslemesi durumunu ifade etmektedir. Örgütsel başarı kavramı ise, örgütün belirli bir zaman diliminde elde etmiş olduğu sonuçların tamamını dile getirmektedir. Yazında iş tatmini ve örgütsel başarı arasında pozitif bir ilişki olduğu dile getirilmektedir. Bu çalışma, seçilmiş filmler (“Whiplash”,“Hector and the Search for Happiness”ve“The Secret Life of Walter Mitty”) üzerinden bireylerin çalışmalarını sürdürdükleri örgüt içerisindeki iş tatmini ve örgütsel başarı ilişkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırmada yer alan filmlerin analizi sonucunda, iş tatmini ve örgütsel başarının ilişkili olduğu, örgüt içerisinde yer alan çalışanın tatmininin sağlanması sonrasında örgütün başarısının sağlanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction refers to state of having positive thoughts towards the job of individual who is working in the organization. The concept of organisational success expresses all the results that the organisation has achieved in a certain period of time.The article states that there is a positive relationship between job satisfaction and organisational success. This study aims to explain the relationship between job satisfaction and organisational success within the organisation where individuals work through selected films (“Whiplash”,“Hector”, and“The Search for Happiness”and“The Life of Walter Mitty”) As a result of the analysis of the films in the research, it was seen that job satisfaction and organisational success are related and the success of the organisation can be achieved after the satisfaction of the employee in the organisation.