Implementation and comparison of different constitutive models in deep drawing process
Derin çekme işleminde farklı bünye denklemlerinin uygulanması ve karşılaştırılması
- Tez No: 341075
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı silindirik, kare ve yarı küresel derin çekme işlemlerinin benzetiminde BBC2008-8p, Yld2003-8p, Hu2003, izotropik pekleşme, kinematik pekleşme, kombine pekleşme ve Hill?48 modellerinin kullanımının etkilerini tespit etmektir. Bu amaçla, çalışmanın bilgisayar benzetim ve deneysel aşamalarında 1 mm kalınlığında iki farklı sac malzeme, SS304 paslanmaz çelik ve DKP6112 çelik ve farklı zımba hareket boyları kullanılmıştır. BBC2008-8p, Yld2003-8p ve Hu2003 modelleri kullanıcı malzeme altyordamı aracılığıyla yazılıma uygulanmıştır. Yedi model için benzetim sonuçlarından elde edilen kalınlık gerinim dağılımları deneysel bulgularla uyumluluk açısından karşılaştırılmıştır. Uygulanan güncel modellerden BBC2008-8p, Yld2003-8p ve Hu2003 modellerinin bu çalışmada sunulan derin çekme uygulamaları için malzeme davranışını daha iyi tahmin ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to find out the effects of different models namely; BBC2008-8p, Yld2003-8p, Hu2003, isotropic hardening, kinematic hardening, combined hardening and Hill?48 on simulation of cylindrical, square and round bottom cup drawing processes. For this purpose two different sheet materials, SS304 stainless steel and DKP6112 steel with 1 mm thickness and three different punch travels were used in both computer simulation and experimental phase of this study. BBC2008-8p, Yld2003-8p and Hu2003 models were implemented to the software with the user material subroutine. The thickness strain distributions obtained by simulations for the seven models were compared with the experimental findings to find out their consistency. It is found that the implemented recent models namely, BBC2008-8p, Yld2003-8p and Hu2003 models are better to predict the material behavior in deep drawing cases presented in the study.