Experimental investigation of local scour around bridge pier groups
Köprü ayak grupları etrafında oluşan yerel oyulmaların deneysel araştırılması
- Tez No: 341150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Köprü ayakları etrafındaki aşırı yerel oyulmalar köprülerin dengesini bozup yıkabileceğinden, pratikteki tasarım mühendislerinin köprü ayakları etrafındaki yerel oyulmayı mümkün olduğunca doğru tahmin etmeleri önemli bir iştir. Geçmişte bu konuda çalışan araştırmacılar tarafından deneysel bulgulara dayanarak bir çok denklem önerilmiştir, fakat konunun karmaşıklığından dolayı halen genel bir yöntem geliştirilememiştir. Bu çalışmada köprü ayak gruplarının menbasında ve mansabında yer alan ayakların eğikliğinin yerel oyulmalara olan etkisini incelemek için iki yeni grup konfigürasyonu kullanılmıştır. Bir tanesi düşey konumu temsil eden 3 farklı eğiklik açısı kullanılarak, her biri 6 saat süren, toplamda 72 deney yapılmış olup, üniform akım ve temiz su koşullarında farklı akım derinlikleri ve hızları için üniform yatak malzemesi üzerinde çalışılmıştır. Eğiklik etkisiyle yerel oyulmaların büyük miktarda azaldığı gözlemlenmiş ve ölçülmüş olup, özellikle membadaki köprü ayağı etrafındaki oyulmadaki azalma dikkat çekici bulunmuştur. Deneysel verilere dayanılarak, iki konfigürasyon içinde bulunan her bir köprü ayağı etrafındaki yerel oyulma için regresyon analizi yardımı ile bir denklem geliştirilmiştir. Başka araştırmacılarca yürütülen benzer çalışmalarla kıyaslamalar yapılmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an important task that design engineers in practice predict the local scour around bridge piers as accurately as possible because excessive local scour around bridge piers unbalance and demolish the bridges. Many equations have been proposed previously by various researchers, based on their experimental findings, but no general method has been developed so far due to the complexity of the topic. In the present study two new bridge pier groups were employed to investigate the inclination effect of the most upstream and downstream piers on the local scours around all piers. Total of 72 experiments have been conducted with 3 inclination angles, one of which representing the vertical case, each experiment lasting 6 hours, under uniform flow and clear-water conditions for a range of water depths and flow velocities on the uniform bed material. It is clearly observed and measured that the amount of local scour reduces substantially by the effect of inclination in the group piers, especially the reduction in the scour around the most upstream pier is found notable. Based on the experimental data, regression analyses are made and an empirical scour depth equation is developed for each individual pier in the pier groups studied. Comparisons with the similar studies performed by other researchers have been made and the results discussed.