Dönel kavşakların güvenliği ve Konya'daki bazı kavşakların incelenmesi
Roundabout intersections safety and examination of some intersections in Konya
  1. Tez No: 341187
  2. Yazar: MEHMET İNANÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ülkemizde kavşak tasarımı ve dönel kavşak uygulamaları yapılmaktadır. Yapılan uygulamaların ne şekilde ve hangi standarda göre yapılmakta olduğu hususlarının incelenmesi ihtiyacı doğmuştur. Sinyalize dönel kavşaklar ve kontrolsüz kavşaklarda meydana gelen kazalar göz önünde bulundurulduğunda istenmeyen yaralanmalar hatta can kayıpları olmaktadır. İstenmeyen durumları minimize etmek için kavşak tasarımı, akıllı kavşak uygulamaları, dünyada uygulanan yöntemler ve kontrolsüz kavşakların kontrollü akıllı kavşaklara dönüşümünde etkileri incelenmiştir.Dönel kavşak uygulamalarında Konya ili ne durumunda olduğunu bu tez kapsamında inceleme imkanı ortaya çıkmıştır. Uygulamalar incelendiğinde, yapılması halinde kavşağın daha düzgün çalışacağı yönünde önerilerimiz olmuştur. Ayrıca kavşaklarda meydana gelen trafik kazalarının ne şekilde ve hangi noktalarda yoğunlaştığı değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intersection designing and applications of the roundabout intersection are being made in our country. It is necessary to examine that how and according to which standarts applications are done. If accidents are took into consideration on the signalized roundabout intersections and uncontrolled intersections, unwanted injuries or even loss of life can be occur. In order to minimize undesirable situations, effects of the applications of the intelligent intersections, the applied methods in the world and uncontrolled intersections were examined for turning into intelligent controlled intersections.On the roundabout intersection applications, an opportunity to review what about Konya City, has emerged the scope of this thesis. When we examined the applications, we have suggestions about how the intersections work more smoothly if it is done. In addition, traffic accidents occurring at intersections were evaluted in what way and at what points were assessed.