Tünellerde Avrupa Birliği standartları ve Kağıthane Piyale Paşa Tüneli
- Tez No: 341186
- Danışmanlar: DR. RAMAZAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tüneller, karayollarının bütünleyici bir parçasını oluşturmaktadır. Türkiye coğrafi açıdan engebeli bir yapıda olduğundan çok sayıda tünele sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği üyelik sürecinde olan Türkiye'de bulunan karayolu tünellerinin Avrupa Birliği karayolu tünelleri ile karşılaştırılması ve Kâğıthane Piyalepaşa tünelinin örnek alınarak incelenmesidir. Bu kapsamda Türkiye Karayolu tünellerinin mevcut durumları tespit edilmiş, Avrupa Birliği standartlarına uygunlukları irdelenerek Türkiye karayolu tünellerinde yapılması gerekenler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Tunnels are complementary parts of highways. Since Turkey has a geographically bumpy structure, it has got many tunnels. Turkey is on the way of being a member of European Union and the objective of this work is to compare the tunnels in Turkey with those in European countries. In this context, Kâğıthane-Piyalepaşa Tunnel has been selected as an example and has been analyzed. Current status of Turkey?s Highway Tunnels, their compatibility with European Standards and the principles to be applied to existent highway tunnels in Turkey have been determined and introduced within the scope of this work.