Türk hukukunda belediye zabıtasının görev ve yetkileri
Duties and powers of municipal police in Turkish law
- Tez No: 596015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Belediye zabıta personeli, belde düzenini koruma, beldede yaşayan halkın sağlık, esenlik ve huzurunu muhafaza etme ve yetkili organlar tarafından bu amaçlar doğrultusunda alınacak kararları uygulama yükümlülüğündeki özel kolluk kuvvetidir. Yerelleşme tartışmaları kapsamında, yerel yönetimlerin güçlenmesi ve yetkilerin merkezden yerele aktarılması, günümüzde en temel olgulardandır. Yerel yönetimlerde yetkilerin arttırılması, yerel hizmetlerin çeşitlendirilmesine sebep olmuştur. Yerel yönetimlerin belde halkının ihtiyaçlarını karşılama kapsamında yapmış oldukları hizmetleri sunması ve yerel yönetim birimleri tarafından alınan kararların uygulanmasının sağlanması adına belediye zabıtasının önemli bir rolü bulunmaktadır. Yerel yönetimlerin hizmet sunumunda en önemli birimlerin başında gelen zabıta personeli, görev alanının sınırlarına ilişkin net çizgilere ihtiyaç duymaktadır. Belediye Zabıtası Yönetmeliği ve ilgili mevzuatta zabıtanın görevleri belirtilmiştir. Çalışmamız boyunca yerel yönetimlerin işlevleri ve zabıta personelinin görevleri, ilgili mevzuat hükümleri ile yargı kararları eşliğinde detaylı olarak incelenecektir. Bu kapsamda birinci bölümde yönetim sistemleri ve bu kapsamda merkezden yönetim ve yerinden yönetim üzerinde durularak, belediyelerin kuruluşları incelenecektir. İkinci bölümde genel olarak zabıta teşkilatının kuruluşu ve tarihçesi ile Avrupa'daki muadilleri üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise kolluk kavramı, kolluğun görev ve yetkileri, zabıtanın kolluk içindeki yeri ve önemi ile yetkileri mevzuat çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Municipal police personnel are the special law enforcement officers who are obliged to maintain the order of the municipality, to preserve the health, well-being and peace of the people living in the municipality and to implement the decisions taken by the competent bodies for these purposes. Within the scope of localization discussions, strengthening of local administrations and transferring powers from central to local are among the most basic facts. Increasing the authority in local governments has led to diversification of local services. The municipal police have an important role to play in providing the services provided by local governments to meet the needs of the local people and to ensure the implementation of the decisions taken by the local government units. Municipal staff in the honeymoon of the most important units in the provision of services by local governments need clear lines on the boundaries of the field of duty. The Municipal Police Regulation and the related legislation set out the duties of the Police. During the course of our work, the functions of the local authorities and the duties of the police officers will be examined in detail in accordance with the relevant legislation and judicial decisions. In this context, the first part will examine the institutions of local governments and municipalities. In the second part, the establishment and history of the municipal police in general and their equivalents in Europe are discussed. In the last section, the duties and powers of the police are examined within the framework of the legislation.