Kent içi raylı sistemlerde elektromekanik sistemlerin yatırım maliyetleri
Investment costs of electromechanical systems in the urban rail systems
  1. Tez No: 341274
  2. Yazar: DAVUT KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ülkemizde, son yıllarda nüfus yoğunluğunun artmasından dolayı trafik yoğunluğu da artış göstermektedir. Özelliklede nüfus ve trafik yoğunluğu en fazla olan kentlerimizin başında İstanbul gelmektedir. Kent içi yolcu taşımacılığındaki, sorunların çözümü ise toplu taşıma araçlarının kullanımının artması ile sağlanabilir. Çözüm olarak düşünülen toplu taşıma araçlarının seçimlerinde, konfor, rahatlık ve kapasite bakımından bu ihtiyaca cevap vermesinin yanı sıra yatırım, bakım ve işletme maliyetlerinin de uygun olması gerekmektedir. Yapacağımız bu çalışmada toplu taşıma araçları içerisinde belki de en çok kullandığımız ve bizlere konforlu, güvenli ve rahat bir ulaşım imkanı sağlayan raylı sistemlerin gelişimi ve türleri hakkında bilgi verilecek, İstanbul?da yapılan metro projeleri incelenecek ve bu projelere ait yatırım maliyetleri değerlendirilecektir. İnşai, mekanik ve elektrik işleri gibi maliyetlerden oluşan bu projelerde, elektromekanik sistemlere ait maliyetler değerlendirilecektir. Elektromekanik sistemlerin getirmiş olduğu maliyetler değerlendirildikten sonra bu maliyetler nasıl minimize edilebilir sorusuna cevap aranacaktır. Bunun için Kirazlı-Başakşehir-Olimpiyat projesinde yapılan elektromekanik sistemler incelenip karşılaştırmalar yapılacak ve bu maliyetleri minimize etmeye yönelik en uygun çözümler ortaya konacaktır. Son olarak mekanik sistemlerin maliyetlerini minimize etmeye yönelik öneriler ve gerekli hesaplamalar yapılacaktır. Bu öneriler yapılırken mevcut sistemin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığı değerlendirilecek ve bu değerlendirmeler yapılırken ilgili kriter ve yönetmelikler de göz önüne alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country in recent years, due to increasing population density shows an increase in traffic density. Especially at the beginning of our cities with the greatest population and traffic density is in Istanbul. In urban passenger transport, the solution of problems is achieved by increasing the use of public transport. Election is considered to be the solution to public transport, comfort, convenience, and respond more quickly to these needs in terms of capacity, as well as investment, maintenance and operating costs must be suitable.. In this study, we will use public transport, and to us, in perhaps the most comfortable, safe and convenient rail systems, providing access to information about the types of development and will be, held in Istanbul metro project investment cost of these projects will be examined and evaluated. Human, mechanical and electrical works projects consisting of such costs, costs of electromechanical systems will be evaluated. After evaluating how these costs are to be brought electromechanical systems can be minimized costs will be searched to answer the question. To do this, cherry-Basaksehir-electromechanical systems examined and comparisons made with the Olympic project and the most appropriate solutions to minimize these costs will be explained. Finally, recommendations for mechanical systems and the necessary calculations will be made to minimize costs. These suggestions will be evaluated and meets the needs of the current system of criteria and guidelines on when these evaluations will be taken into consideration