Ambalaj atıkları yönetimi- İstanbul, Kadıköy örneği
Packaging waste management in Istanbul, Kadıköy
- Tez No: 341336
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÇALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, İstanbul?un Kadıköy İlçesi?ndeki ambalaj atıkları toplama, ayırma ve geri kazanma faaliyetleri 2010-2012 yılları için fayda-maliyet ve sera gazı salımını azaltma etkisi açısından incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ile mevcut geri kazanım sisteminin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Kadıköy?de her yıl 230.000 ton kentsel katı atık ve yaklaşık 46.000 ton ambalaj atığı oluşmaktadır. 2012 yılında 9.798 ton karışık ambalaj atığı toplanmış ve 7.187 tonu Merdivenköy?deki tesiste ayrılarak geri kazanılmıştır. Yapılan fayda maliyet analizine göre, 2012 yılında bir ton ambalaj atığının geri kazanım maliyeti 362 TL olarak bulunmuştur. Toplama maliyetinin %53?ü şoför ve araç arkası toplama personeline, %17?si yakıta, %22?si toplama araçlarına, kumbara ve konteynerlere ait amortismana, %7?si toplama araçlarının bakım onarıma ve %1?i toplama yapan personelin kıyafetine ait giderlerdir. Ayırma maliyetinin %53?ü ayırma personeli ve %15 diğer teknik personele ait giderler, %12 kullanılan cihazların amortismanı, %14 ayırmada kullanılan yakıt, %5 elektrik, %1 ayırma araçlarının bakım onarım ve ayırma personelinin kıyafet giderlerinden oluşur. Toplama ve ayırmanın dışında kalan diğer giderler tüm giderlerin %9?unu oluşturur. Sonuçlar, geri kazanım maliyetini düşürmek için personel sayısının optimize edilmesi ve ayırma işleminde otomasyona gidilmesi gerektiğini göstermektedir. Kadıköy?de kentsel katı atıklardan ayrı toplanan ambalaj atıklarının düzenli depolama sahasında depo gazından enerji elde edilecek şekilde bertaraf edilmek yerine geri kazanılması ile son 3 yılda sera gazı salımında toplam 58.501 MTCO2E (ton CO2 eşdeğeri) tasarruf sağlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, packaging waste collection, separation and recycling activities in 2010-2012 in the town of Kadıköy, İstanbul was examined. Based on the results, a general evaluation was performed for the existing recycling system. In Kadıköy, 230,000 tons of solid waste and about 46,000 tons of packaging waste are generated everyyear. In 2012, 9,798 tons of mixed packaging waste was collected and 7,187 tons of it was separated and recycled in the facility in Merdivenköy. Based on the cost benefit analysis, recycling cost in 2012 was calculated as 362 TL per ton of packaging waste. Collection cost is made up of 53% on-vehicle personnel expense, 17% fuel expense of collection vehicles, 22% depreciation of collection vehicles, recycle bins and containers, 7% maintenance and repair expense of collection vehicles and 1% on-vehicle personnel outfit expense. Separation cost is made up of 53% separation personnel expense, 15% other technical personnel expense, 12% depreciation of equipment used, 14% fuel expense of seperation vehicles 5% electricity expense and 1% maintenance and repair of seperation vehicles and personnel outfit expenses. Expenses other than the collection and seperation constitutes 9% of all expenses. The analysis results showed that in order to reduce the recycling cost, the number of staff has to be optimized and automation has to be preferred at separation. In Kadıköy, the greenhouse gas emission was reduced 58,501 MTCO2E (tons of CO2equivalent) in last three years by means of recycling instead of landfilling the collected packinging waste.