Karaköy Tarım İşletmesi jersey ineklerinde buzağılamadan canlı ağırlık ve bazı vücut ölçülerinde meydana gelen değişimler ve bunlarla bazı süt ve döl verim özellikleri arasındaki ilişkiler
- Tez No: 56399
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEL ŞEKERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmada, Karaköy Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nde yetiştirilen Jersey sığırlarında buzağılamadan sonra canlı ağırlık ve vücut ölçülerinde meydana gelen değişmelerin bazı süt ve döl verim özellikleriyle olan ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 3. ve 4. laktasyon sıralarında olan toplam 82 adet Jersey sığırına ait veriler kullanılmıştır. Buzağılama mevsimi, buzağılama yaşı ve buzağılama yılının canlı ağırlık, vücut ölçüleri ve süt ve yağ verimleri üzerine, laktasyon sırasının da canlı ağırlık ve süt verimi üzerine olan etkileri en küçük kareler metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Çevre faktörlerinden buzağılama mevsimi buzağılamadan sonraki karın çevresi ölçümleri üzerinde, buzağılama yaşı buzağılama sonrası 30±4. gün karın çevresi ölçümleri üzerinde önemli varyasyonlar meydana getirmiştir. Bunun yanında, buzağılama yılı da dikkate alınan bütün periyotlardaki göğüs çevresi ölçümleri üzerinde varyasyon meydana getirmiştir. Bu nedenle, söz konusu özelliklerde gerekli standardizasyonlar yapılmıştır. Ayrıca araştırmada dikkate alınan laktasyon sırasının da 305 gün süt verimi için önemli, canlı ağırlık değişimleri için çok önemli varyasyon göstermesi nedeniyle yine bu özelliklerde gerekli standardizasyonlar uygulanmıştır. Standardize edilmiş 305 günlük süt, 305 günlük süt yağı, 90 günlük süt ve 90 günlük süt yağı verimi ortalamaları 3. ve 4. laktasyon sıralarındaki hayvanlar için sırasıyla, 2617±650, 2866+928; 118.4±35.68, 124.0±46.50; 1211 ±186.0, 1220±285.0; 44.3±12.31, 53.7±16.3 kg olarak saptanmıştır. Buzağılamadan sonraki periyotlarda görülen en önemli canlı ağırlık değişimleri her iki laktasyon sırası için de 1. periyotta olmuş, 3. laktasyon sırası için 7.90±22.73, 4. laktasyon sırası için ise -27.50±20.02 düzeyinde gerçekleşmiştir. 2. ve 3. periyotlarda bu değişmelerin düzeyleri giderek azalmıştır. Bununla birlikte, yapılan araştırmada buzağılama sonrası vücut ölçülerine ait değişmelerin önemli düzeyde olmadığı yalnız göğüs çevresi ölçümünün her iki laktasyon sırasının 1. periyodunda sırasıyla -2.0±3.75 ve - 2.50±4.53 düzeyinde, karın çevresi ölçümünün ise yine her iki laktasyon sırasının 2. periyodunda sırasıyla -3.30±5.17 ve 3.0±5.79 düzeyinde değişmeler gösterdiği belirlenmiştir. Buzağılamadan sonraki canlı ağırlık değişimleri ile göğüs derinliği, göğüs çevresi ve karın çevresi ölçümleri arasındaki kısmi korelasyon katsayıları minimum ve maksimum seviyelerinde sırasıyla 0.295±0.140 - 0.341±0.138; 0.369±0.137 - 0.599±0.141; 0.388+0.162 - 0.765±0.094 olarak tespit edilmiştir. Araştırmada canlı ağırlık değişimi ile süt verim özellikleri arasında sadece 3.36 Baköasyon sırasının 1. periyodunda (-0.364±0.164'den -0.400±0.170 'e kadar değişen) önemli korelasyonlar belirlenmiştir. Canlı ağırlık değişimi ile döl verim özellikleri arasında önemli korelasyonlar bulunmamıştır. Buzağılamadan sonraki vücut ölçülerine ait değişimler süt verim özettiklerinden sadece 90 gün ve 305 gün yağ verimlerini önemli düzeyde etkilemiştir. Bununla birlikte vücut uzunluğuna ait değişim hariç tutulacak olursa, ele alınan diğer vücut ölçüleri ile döl verim özellikleri arasında önemli bir ilişkinin bulunmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, hayvanların süt verim özellikleri için yapılacak seleksiyonda, buzağılamadan sonraki canlı ağırlık ile göğüs ve karın çevresi ölçümlerine ait değişimlerin bir kriter olarak kullanılabileceği, ancak döl verim özelliklerinin belirlenmesi amacıyla vücut uzunluğu hariç, diğer hiç bir vücut ölçüsü ve canlı ağırlık değişiminin kullanılmasının faydalı olmayacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In his research, it was aimed to determine the relationship between some milk and reproduction performance and changes occured at live weights and body measurements after calving at Jersey cows raised at Karaköy State Farm. With this aim, data obtained from total 82 Jersey cows in 3rd and 4tn lactation orders. Effects of calving season, calving age and calving year on live weights, bodf measurements and milk and fat yields, and also effects of lactation orders on live weights and milk yield were analysed by using Least Square Analysis Method. They were determined that calving season creates variation at a significant level statistically on abdomen girth measurements and calving age cause significant variation on 30±4tn day abdomen girth measurements after calving. Beside this, calving year cause significant variation on chest girth measurements at all of the periods. For this reason, standardizations have made on traits mentioned above.