Bezier yüzeyleri ve kıvrımlı yüzeyler
Bezier surfaces and b-spline surfaces
  1. Tez No: 341543
  2. Yazar: AKIN LEVENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konunun tarihsel gelişimi ve tezin içeriği özetlenmektedir. İkinci bölümde eğrilerin ve yüzeylerin diferensiyel geometrisi sunulmaktadır. Üçüncü bölümde tensör çarpım yüzeyleri ve Ferguson yamaları tanıtılmakta ve bu tür yüzeylerin inşaası için yöntemler sunulmaktadır. Dördüncü bölümde, verilen iki yüzey yamasından türetilen bileşik yüzey yamaları için yöntemler sunulmaktadır. ANAHTAR KEL_IMELER: Bezier yuzeyleri, Ferguson yuzeyleri, B-spline yuzeyler, yuzey yamalar.
Özet (Çeviri)
This thesis covers four chapters. In the first chapter, we survey historical development of the subject and give an outline for the context of this thesis.In the second chapter we present basic concepts for curves and surfaces which willbe useful for other chapters. In the third chapter, we define tensor product patchs and Ferguson patchs and obtain certain methods to construct such surfaces.In the fourth chapter, we define Coon's patch and present certain methods how to construct composite patchs. KEY WORDS: Bezier surfaces, Ferguson surfaces, B-spline surfaces, surface patchs .