Half-lightlike submanifolds
Half-lightlike altmanifoldlar
  1. Tez No: 341544
  2. Yazar: BURÇİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümün de, çalışmanın amacı ve literatürdeki yeri açıklandı.İkinci bölümde, Semi-Riemann manifoldun Lightlike Altmanifoldları ve Lightlike Hiperyüzeyleri tanımlandı ve çalışmamız için gerekli olan temel tanım ve teoremler verildi.Üçüncü bölümde, Half-Lightlike Altmanifold tanımı verildi. Half-lightlike Altmanifoldun Gauss-Weingarten denklemleri ve Riemann eğrilik tensörleri hesaplandı. Total umbilik, screen konformal ve irrotasyonel screen homotetik half-lightlike altmanifoldlara ait temel tanım ve teoremler verildi. ANAHTAR KELİMELER: Half-Lightlike altmanifold, Lightlike manifold, Semi-Riemann manifold, screen konformal, total umbilik, total geodezik, irrotasyonel screen homotetik altmanifold.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis that consists of three chapters, the goal of the work and its importance in the literature are emphasized.In the second chapter, the lightlike submanifolds and lightlike hypersurfaces of a Semi-Riemann manifolds are defined and the main definitions and theorems which are necessary for our study are given.In the third chapter, the definition of half-lightlike submanifolds is given. The Gauss-Weingarten equations and Riemann curvature tensors of a half-lightlike submanifold are calculated. Basic definitions and theorems for total umbilical, screen conformal and irrotational screen homothetic half-lightlike submanifolds are given.