Lokal topolojik altgruoidler
Local topological subgroupoid
  1. Tez No: 341548
  2. Yazar: EROL MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH FATİH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezin, birinci bölümünde gerekli olan temel tanım ve teoremler verildi. Bu bölümde topolojik grup ve grupoidin temel kavramı olan, kategori kavramı ile grupoidin tanımı ve bazı temel kavramlar verildi.İkici bölümde demet(sheaf) temel tanım ve teoremleri verildi. Bu kavram öndemet,kümelerin demeti, harita, atlas kavramları ile beraber incelendi.Üçüncü bölümde topolojik grupoidler, grup-grupoidler ve topolojik grup-grupoidlertanımları verildi. Ayrıca s ve r demetlerinin tanımları ile bu ifadeler arasındaki ilişkideincelendi.Son bölümde ise Lokal denklik bağıntısı ile lokal ve global altgrupoid tanımlarına yerverildi. Bu tanımlardan yararlanılarak Lokal Alt grup-grupoidin inşaatı oluşturuldu. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kategori, Grupoid, Esas grupoid, Demet, Lokal Denklik Bağıntısı, Lokal Altgrupoid, Topolojik Grup-grupoid, Lokal ve Global altgrupoidler, LokalAlt grup-grupoid.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of four parts, the first part is the necessary basic definitions and theorems. This section is the core concept of topological groups and groupoids, category, description and some basic concepts were given to the concept of groupoid.Sheaf is the second part of the theory of definitions and theorems. This conceptpresheaves, sheaf of sets, maps, atlas is combined with the concepts.In the third chapter of topological groupoids, group-groupoids and topological groupgroupoids given definitions. s and r sheaves also examined the relationship between the definitions of these statements.In the last section in the local equivalence relation given by the definitions of local andglobal subgrupoid. These definitions are created using local sub group-groupoid construction. KEY WORDS: Category, Groupoid, Fundamental groupoid, Sheaf, Local equivalence relation, The local sub-groupoid, Topological group-groupoids, Local and Global subgroupoids, Local sup group-groupoid