Sb2 O3-Pbo sistemlerinin incelenmesi
- Tez No: 34156
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma PbO ve Sb203 'in değişik stokiyometrik oran larda karışımlarının açık atmosferde 650-900 °C arasında 24- 96 saate kadar değişen sürelerde altın ve platin reaksiyon kaplarında yürütüldü, önceki yıllarda çalışılan PbSb206 (1:1) ve Pb6Sb20ıı (6:1) bileşikleri bu çalışmada da sentezlendi. Adı geçen bileşikler 0.8-0.9 mol kesri aralıgındaki katı çö zelti bölgesinde de değişik sıcaklıka ve kristal sisteminde elde edildi. Katı çözelti bölgesi ilk kez bu çalışmada sen tezlendi. 0.1-0.5 mol kesri (xpbo) bölgesinde çalışılan bütün sı caklık ve zamanlarda PbSb206 bileşiği ve Sb204 bileşiği, 0.5 - 0.8 mol kesri (xpbo) bölgesinde ise PbSb2Û6 ve 9Pb0.4Sb2Û3 bileşiği karışık olarak bir arada oluştu. Bileşikler x-ışmları toz difraksiyon. ve DTA/TG yöntem leri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, PbO and Sb203 were reacted In the diffe rent stoichiometric ratios between 650-900 °C in the alv at mosphere using gold and platinium reaction vessel by heating up to 96 hours at various periods from 24 hours. Only PbSbîOfe (1:1), Pb&SbzOıı (6:1) phases were synthe sized from the literature. This phases were synthesi -/.ml in solid solution area (0.8-0.9 mole ratio) different tempera ture crystal systems. PbSb?06 and Sb204 phases in the region between 0.1-0.5 mole fraction and the mixture of PbSb206 and 9PbO-4Sb203 pha ses in the region between 0.5-0.8 mole fraction were synthe sized at all studied temperatures and time ranges. Reaction products were characterized by X-ray powder difraction method, Differantial thermal analysis and thermal gravimetry.