Lor peynirinin raf ömrü üzerine modifiye atmosfer paketlemenin ve CO2 uygulamasının etkilerinin belirlenmesi
Effect of modified atmosphere packaging and CO2 application on lor whey cheese shelf life
- Tez No: 341626
- Danışmanlar: PROF. DR. ATIF CAN SEYDİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında kısa raf ömrüne sahip Lor peynirinin raf ömrünü uzatmak amacıyla modifiye atmosfer ile ambalajlama ve peynir altı suyuna (PAS) CO2 uygulanarak üretilen Lor peynirinin raf ömrünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde üretilen Lor peyniri, Kontrol, Vakum ve %100 N2 (Azot), %50/50-CO2/N2 (MİX), %100 CO2 modifiye atmosfer altında ambalajlanarak 4°C?de depolanmıştır. Lor peyniri örneklerinin kimyasal (pH, toplam kuru madde yağ, protein, peroksit sayısı ve lipit oksidasyon) mikrobiyolojik (toplam mezofilik aerobik bakteri, Lactobacillus spp., Pseudomonas spp., maya ve küf, koliform),ambalaj tepe boşluğu ölçümü, renk ölçümü, Whiteness Index (beyazlık indeksi) hesaplaması ve duyusal analizleri 0, 7, 14, 21, 28 ve 35. günlerde gerçekleştirilmiştir. Lor peynirlerinin pH değişimi depolama süresince azalmış ve uygulamalar arasında farklılık önemli bulunmuştur (p0,05). Pseudomonas spp. içeriği bakımından CO2 uygulanarak üretilmiş Lor peyniri örneklerinde 10.
Özet (Çeviri)
In this thesis, effects of modified atmosphere packaging and CO2 application during production of Lor whey cheese shelf-life was studied. In the first part of the study was to determine the effect of packaging with air (control), vacuum (V) and modified atmosphere (100% N2, 50% CO2 - 50% N2 (MIX), 100% CO2) and on Lor cheese samples stored at 4 °C. Chemical (pH, total solids, fat, protein, lipid oxidation and peroxide value), microbial (total mesophilic aerobic bacteria, Lactobacillus, Pseudomonas, yeast and mold, coliform), package head space, color (CIE L*, a*, b*, and Whiteness Index) and sensory analyses of Lor cheese samples were carried out at days 0, 7, 14, 21, 28 and 35. Changes in pH values of Lor whey cheese were significant among storage days and treatments (p0,05).