Bilgisayar yardımı ile sonsuz vidalı redüktörlerin tasarımı
- Tez No: 50093
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAD DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV BİLGİSAYAR YARDIMI İLE SONSUZ VİDALI REDÜKTÖRLERİN TASARIMI ( Yüksek Lisans Tezi ) Hakan MUMCU DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1996 ÖZET Bu çalışmada, makina elemanları tasarımlarının bilgisayarla yapılmasına bir örnek olarak, sonsuz vidalı redüktörün tasarımını yapan bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Menü esaslı bir uygulama yazılımı olması sebebiyle, tasarım işlemi sırasında kullanıcı amaca yönlendırilirek hesaplamalar yapılmaktadır. Program sonsuz vida mekanizması için boyutlandırma, kontrol, yüzey basıncı, mukavemet, ısı ve dişli kuvvetleri hesaplarını ve bu hesaplamalara bağlı olarak, mil tasarımı ve kutu hesabını yapmaktadır. Tasarımda; bazı deneysel eğrilerin matematiksel modeli bulunarak bilgisayara girilmiş ve bazı faktörler de bilgisayara hesaplatünlmışur. Program paketi QBASIC programlama dilinde yazılmıştır. Hazırlanan programla, kasa bir süre içersinde çeşitli tasarımların yapılabileceği sonucuna varılmıştır. Aynca, programın menü esaslı yazılması ve tasarımın çeşitli faktörlerin etkisiyle adım adım gerçeüeştirilmesi, programın eğitim amacıyla da kullanılabilmesini sağlamaktadır. Anahtar Kelimeler : Sonsuz vida, sonsuz vidalı redüktör, dişli kutusu, redüktör,bilgisayar destekli tasarım.
Özet (Çeviri)
THE DESIGN OF A WORM GEAR REDUCTOR BY THE HELP OF COMPUTER ( M. Sc. Thesis. ) Hakan MUMCU DUMLUPINAR UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1996 SUMMARY In this study, a computer program have been prepared which is used for the design of a gear reducer that it will supply us to make the desings of the mechanical elements by computer. The software is an application that is based on menus so during the designing process, the user will be directed towards the aim and the calculations can be made ; made sizing, controlling, surface pressure, strenght, heat and gear forces calculations. It made shaft design and calculations of box. In the design, after finding the mathematical models of some experimantal curves, these knowledge is given to the computer and some factors are enterpolated by the computer. This programme packet is written by QBASIC computer language. The result of this study is; various designs can be made by the prepared programme for a short time, also, because of the programme's based on menu witing and the design's managing step by step by the effects of some factors, it can be possible to use the programme for education aim. Key Words : Worm gear, worm gear reductor, gear box, reductor, CAD.