Taşınabilir tip boru paftası tasarım ve imalatı
  1. Tez No: 34170
  2. Yazar: İLHAN BALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada sıhhi tesisatçılık sektöründe halen kullanılmakta olan taşınabilir tipteki boru paftalarına alternatif olarak değerlendirilebilecek taşınabilir ve bir el breyzi ile hareket sağlanan dişli grubuna haiz bir boru paftası düşünülmüş, bu sisteme ait gerek dişliçark grubu ve gerekse mekanik hareket incelenmeye alınmış ve kullanılan sistemlerle kıyaslaması ve imalatı yapılmıştır. Dizayn esnasında sistemin gövdesi hafifliği sağlamak amacı ile Alüminyum seçilmiş, dişli çark grubu ise mukavemet yönünden düşünülerek çelik malzeme kullanılmıştır. Bilinen piyasa standartlar gereği 1/2“ den 1”a kadar bir boyutta ve 1“ dan 2”a kadar daha büyük bir boyutta tasarlanan paftalardan 1. Grup paftalara uygun olacak tarzda dizayn yapılmıştır. Hareketi sağlayan Dişli Çark grubu sonsuz vida ve karşılık dişlisi prensibinde ele alınmış düz dişli çarklarla ise sonsuz vida ve karşılık dişlisine hareket aktarılmıştır. Buru üzerine diş açmak için gerekli olan esas kesme kuvvetinden yola çıkılarak gerekli mukavemet hesaplamaları yapılmış ve güç hesapları yapılarak bu kuvveti karşılayabilecek kapasitede el breyzi tavsiye edilmiştir. Yapılan dizayna ait teknik resimler bilgisayar yardımı ile çizilmiş, Ayrıca, tasarımın uygun bir şekilde imalatı gerçekleştirilen pafta ile uygulama yapılacaktır. Yapılan proje uygulaması için gerekli resimler TS normları esas alınarak çizilmiş ve malzeme seçimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this subject we thought portable and movable with an electrical brazer a pipe threading attachment, instaed of present attachment. Gear box and mechanical movement has been searched and manufactured for this attachment. When the system designed, aluminium matherial choised for light weight. And gear group is produced with stell matherial As known standarts from 1/2“ to 1”pipes can threaded with this attachment. Threading rotation supported with a worm and gear. And for this rotation the worm integrated with spur gear system. The system calculated with the main cutting power for threading and the fit capacity of electrical brazer supported. The technical drawings drawn by computer and the system will shown as practical. The drawings and matherial selection drawn and selected with TS standarts.