65 yaş ve üstü yaşlı hastalarda vitamin D düzeyi ile santral kan basıncı, Augmentasyon indeksi ve flow-mediated dilation (FMD) arası ilişki
Relationship between vitamin d level and central blood pressure, Augmentation index and flow-mediated dilation (FMD) in patients 65 years of age and over
- Tez No: 341731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANKURTARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Kardiyoloji, Geriatrics, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yasar Y, 65 yaş ve üstü yaşlı hastalarda vitamin D düzeyi ile santral kan basıncı, augmentasyon indeksi ve flow-mediated dilation (fmd) arası ilişki. Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2013. Son dönemde yapılan birçok çalışmayla vitamin D eksikliği ve kardiyovasküler hastalıklar ilişkisi doğrulanmıştır. Bu ilişkinin değerlendirilmesinde geriatrik populasyonda yapılan çalışmaların sayısı azdır. Bu çalışmanın amacı, kardiyovasküler riskle ilişkili olduğu gösterilmiş olan santral kan basıncı (CKB), augmentasyon indeks (AI) ve akım aracılı dilatasyon (flow-mediated dilation[FMD]) ile geriatrik popülasyondaki vitamin D ilişkisini değerlendirmektir. Çalışmaya, Kasım 2012 ve Mayıs 2013 tarihleri arasında Hacettepe Geriatri Polikliniği?ne başvuran, 65 yaş ve üzeri, bilinen kardiyak hastalığı, ileri evre demansı olmayan, vitamin D replasmanı almayan ve çalışmaya katılmak için onay veren 201 hasta alındı. Tüm hastaların kapsamlı geriatrik değerlendirmesi, fizik muayenesi yapıldı, kan örneği alındı, sonrasında CKB, AI ve FMD ölçümü yapıldı. Hastalar vitamin D eksikliği
Özet (Çeviri)
Yasar Y, Relationship between vitamin d level and central blood pressure, augmentation index and flow-mediated dilation (fmd) in patients 65 years of age and over. Hacettepe University Faculty of Medicine Department of Internal Medicine, Speciality Thesis, Ankara, 2013. Recent studies suggest a possible association between vitamin D deficiency and many cardiovascular disorders. The studies evaluating this relationship in geriatric population are not enough. The purpose of this study is evaluating the relationship between vitamin D level and central blood pressure (CBP), augmentation index (AI), and flow-mediated dilation (FMD) which has been shown to be associated with cardiovascular risk, in geriatric population. A total of 201, 65 years and over patients who were referred to the outpatient clinic of Geriatric Medicine at Hacettepe University Hospital, from november 2012 to may 2013 were included in the study. The patients without known cardiac disease, advanced dementia, taking vitamin D supplementation and the patients taken informed consent were included the study. Comprehensive geriatric assessment and physical examination were performed. Blood samples were taken, and then CBP, AI and FMD measured. Patients were evaluated in three groups as vitamin D deficiency