Açıklanamayan infertilite nedeniyle intrauterin inseminasyon uygulanan hastalarda ejakülattaki preapoptotik sperm oranının intrauterin inseminasyon başarısındaki etkisinin araştırılması
Evaluation of the relation between preapoptotic sperm rate in ejaculate and intrauterine insemination success rate in patients with unexplained infertility
- Tez No: 341738
- Danışmanlar: PROF. DR. G. SERDAR GÜNALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnfertil çiftlerde, olumsuz intrauterin inseminasyon sonuçlarının bir bölümünden ejakülattaki apoptotik spermlerin sorumlu olabileceği ve açıklanamayan infertilite etyolojisinde ejakülattaki apoptotik spermlerin rolünün de olabileceği düşünülerek bu çalışma planlanmıştır. Mart 2012-Aralık 2012 tarihleri arasında, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Üreme Endokrinolojisi, İnfertilite ve Androloji Ünitesine başvuran ve açıklanamayan infertilite tanısı konularak ovulasyon indüksiyon ve intrauterin inseminasyon uygulanacak hastalar araştırma kapsamına alınmıştır. Bu çalışmada, hastalardan alınan ejakulat dansite gradient santrifügasyon (DGS) yöntemi ile hazırlandıktan sonra annexin V ticari kiti ( Annexin V- FITC Apoptoz Saptama Kiti -Santa Cruz Biotechnology) ile boyanarak preapoptotik sperm oranı saptandıktan sonra bunun gebelik sonuçları ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Gebelik elde edilen hastaların sonuçları gebelik elde edilemeyen hastaların sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Açıklanamayan infertilite nedeniyle rFSH kullanılarak ovulasyon indüksiyon ve intrauterin inseminasyon yapılan 94 hasta çalışmaya alınmıştır. Araştırma grubundaki 94 hastanın intrauterin inseminasyon sonucu gebelik oranları %13.8 (n:13) olarak bulunmuştur. Araştırma grubuna dahil edilen subfertil erkeklerin semenlerinden yıkama sonrası alınan örnek annexin V ile boyanıp immünfloresan mikroskopta incelendi ve annexin V pozitif sperm oranı ortalama %20.03±13.73(1-70) olarak bulundu. Gebe kalan gruptaki hastaların sperm örneklerinde annexin V pozitif sperm oranı(%15.69), gebe kalamayan gruba(%20.72) göre daha düşük bulunmuştur ancak aradaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır(p=0.17).
Özet (Çeviri)
We hypothesis that the apoptotic sperm in ejaculate may be responsible for failure of intrauterine insemination in infertile couples and also may play a role on the etiology of unexplained infertility.This study includes the patients who consulted Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Reproductive Endocrinology, Infertility and Andrology Unit between March 2012 - December 2012 and were undergoing ovulation induction and intrauterine insemination with diagnosis of unexplained infertility.In this study, the ejaculate from patients is stained with annexin V kit (Annexin V-FITC Apoptozis Detection Kit-Santa Cruz Biotechnology) after prepared by the density gradient centrifugation (DGS) method to determine the sperm proapoptotic rate and its relation to pregnancy outcome. The results of the patients who achieved pregnancy are compared to the results of the patients who couldn't achieve pregnancy. This study included 94 patients for whom ovulation induction was performed using rFSH due to unexplained infertility. The pregnancy rate of those 94 patients was 13.8% (n=13). The samples taken from subfertile men ejaculate were stained with annexin V after washing and were examined under immunofluorescence microscope. Annexin V-positive sperm rate was found as approximately 20.03% ± 13.73 (1-70). Annexin V-positive sperm rate has been found lesser among the patients who achieved pregnancy (15.69%) when compared to the patients who didn't achieve pregnancy (20.72%). However, the difference was not statically significant (p=0.17).