Over kanserinin erken tanı ve takibinde CA 125 ve HE4'ün sensitivitesi ve spesifitesinin karşılaştırılması
Comparison of sensitivity and specifity of CA 125 and HE4 in early detection and follow-up of ovarian cancer
- Tez No: 341742
- Danışmanlar: PROF. DR. PAKİZE DOĞAN, DOÇ. DR. Z. GÜNNUR DİKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
CA 125, over ve endometrium kanserinde en sık kullanılan tümör belirteci olmasına rağmen malignitelerin erken dönemde saptanmasında sensitivitesi düşük kalmaktadır, ayrıca bazı benign jinekolojik hastalıklarda yanlış pozitif sonuçlar vermektedir. HE4?ün (Human epididymis secretory protein 4), over kanserinde yeni bir belirteç olarak kullanılabileceği ileri sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı, benign ve malign jinekolojik hastalıklarda HE4?ü, CA 125 ve ROMA indeksiyle karşılaştırarak incelemek, ayrıca sağlıklı Türk kadınlarında HE4 için referans aralığı saptamaktır. CA 125 ve HE4 serum düzeyleri, 70 sağlıklı kadın, benign jinekolojik hastalığı olan 96 kadın ve jinekolojik kanseri olan 71 kadında (47 over kanseri ve 24 endometriyal kanser) Architect® analizöründe (Abbott Laboratories, Chicago, IL) kemiluminesans enzim immün yöntemiyle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
CA 125 is the most widely used tumour marker in ovarian and endometrial cancer. Unfortunately, it has low sensitivity for detection of gynecological cancers in the early stages and gives false positive results in some benign gynecological disorders. HE4 (Human Epididymis secretory protein 4), is suggested to be used as a potential new biomarker for ovarian cancer. The aim of this study is to evaluate HE4, in comparison with CA 125 and the Risk of Ovarian Malignancy Algorithm (ROMA) in benign and malignant gynaecological diseases, additionally to determine the reference range for healthy Turkish women. CA 125 and HE4 serum levels were determined in 96 patients with benign gynaecological diseases, 71 patients with gynaecological cancer (47 ovarian cancers and 24 endometriyal Ca) and in 70 healthy women, using a chemiluminescent enzyme immunoassay on the Architect® Analyzer (Abbott Laboratories, Chicago, IL).