Tiroidektomi sonrasında erken dönemde leptin ve adiponektin konsantrasyonları: Tiroidektominin etkileri-tirositlerde leptin/adiponektin gen ekspresyonlarının araştırılması
Concentrations of leptin and adiponectin in the early period after thyroidectomy: The effects of hyperthyroidism-investigation of leptin/adiponectin gene expressions on thyroid follicular cells
  1. Tez No: 341764
  2. Yazar: RAİF COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Leptin ve adiponektin adipositlerden salgılanan vücut kompozisyonu ve enerji metabolizması üzerindeki etkileri iyi tanımlanmış adipositokinlerdir. Leptin etkilerini sınıf 1 sitokin reseptör ailesinin bir üyesi olan leptin reseptörü (Ob-R, E-Leptin) üzerinden gösterir. Gıda alımı, termogenez ve enerji dengesinin düzenlenmesinde görev alır. Adiponektin yaygın olarak AdipoR1 reseptörü üzerinden etki gösterir. C1q ile yapısal olarak benzerlikler gösterir. Anti-inflamatuvar ve anti-aterojenik etkili, insülin direncini azaltan bir adipositokindir. Plazma adiponektin yarı ömrü 2.5 saat olarak belirlenmiştir. Adipositler üzerinde TSH reseptörü bulunmaktadır ve tiroid hormon düzeyindeki değişiklikler leptin ve adiponektin konsantrasyonunda değişikliklere neden olur. Tiroid hormonu ya da TSH?nın adipositler üzerindeki etkilerinden ayrı, T4 ve adipositokin konsantrasyonları arasındaki ilişkiye ve hipertiroidide tiroid ablasyonunun vücut ağırlığı üzerindeki etkisine dayanarak tirositlerden metabolizma/vücut ağırlığını düzenleyici hormon veya peptidlerin salınmasının muhtemel olduğu düşünülebilir. Bu durum tiroid folikül hücresi fonksiyonunun arttığı hipertiroidi tablolarında daha belirgin olabilir. Ya da tiroid hormonları ve adipogenez/vücut kompozisyonu arasındaki etkileşim daha farklı mekanizmaları da içerebilir. Tiroid fonksiyon bozukluğunda leptin ve adiponektin konsantrasyonunu araştıran çok sayıda çalışma olmasına rağmen, adiponektin plazma yarı ömrünü dikkate alarak, tiroidektomi sonrası erken dönemde adiponektin ve leptin konsantrasyonlarını araştıran bir çalışma bulamadık. Bu tez projesi ile Graves hastalığına bağlı, toksik multinodüler guvatr ve toksik adenoma bağlı hipertiroidi nedeniyle ve ötiroid multinodüler guvatr nedeniyle cerrahiye verilen hastalarda, tiroidektomi sonrasında erken dönemde ve 3. ayda vücut kompozisyonu, leptin, adiponektin konsantrasyonları ve tiroid hormonu düzeylerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Tiroidektomi materyallerinde ise adiponektin, leptin ve reseptörlerinin ekspresyonlarının, mRNA, cDNA ve protein düzeyinde incelenmesi planlanmıştır. Elde edilecek sonuçlar tiroidektomi ve adipositokin konsantrasyonları arasındaki ilişkiye, tirositlerde leptin ve adiponektin gen ekspresyonlarının ortaya çıkarılmasına ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Leptin and Adiponectin is secreted from adipocytes, have well-defined effects on body composition and energy metabolism. Leptin acts via a member of class 1 cytokine receptor family (Ob-R, E-Leptin). Is involved in the regulation of food intake and thermogenesis and energy balance. Adiponectin widely acts via AdipoR1 receptor and is structurally similar to C1q. Adiponectin is an anti-inflamatuar and anti-atherogenic adipokin and improves insulin resistance. Plasma half-life of adiponectin is determined as 2.5 hours. Adiposits have TSH receptors and changes in the level of thyroid hormone causes changes in leptin and adiponectin concentrations. Regardless the effect of thyroid hormone or TSH on adipocytes, taking into account the relationship between the concentrations of T4 and adipocytokines and the effect of thyroid ablation on body weight, it is likely to be considered that thyrocites are probably release metabolism / body weight regulating hormones or peptides. This situation may be more pronounced on statements of hyperthyroidism where thyroid follicle cell function increased. Or the interaction between thyroid hormones and adipogenesis / body composition may also contain more different mechanisms. There is many studies investigating the concentration of leptin and adiponectin on thyroid disfonction. However we did not find a study investigating adiponectin and leptin concentrations in the early period after thyroidectomy which considers the half life of plasma adiponectin. With this thesis project; it?s aimed to determine body composition, leptin and adiponectin concentrations and levels of thyroid hormone in the early period after thyroidectomy and three months after surgery on patients who received surgery due to Graves desease, toxic multinodular goiter, toxic adenoma and euthyroid multinodular goiter. It?s planned to investigate the expression of adiponectin and leptin and its receptors, mRNA, cDNA and protein levels of thyroidectomy material. The results to be obtained will shed light to uncover the relationship between concentrations of adipocytokines and thyroidectomy the gene expression of adiponectin and leptin thyrocytes.