Özofagus kanserli hastalarda evreleme amacıyla yapılan FDG PET/CT bulgularının sağkalımı belirlemedeki yeri
The role of FDG PET/CT findings in predicting survival in patients with esophageal cancer
- Tez No: 341772
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ADALET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş-Amaç: Özofagus kanserli hastalarda FDG PET/BT görüntüleme yönteminin hastalığın evrelemesinde önemi bilinmektedir. PET/BT bulgularının ise özofagus kanserli hastalarda sağkalımı öngörmedeki değeri konusunda çelişkili çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada amacımız özofagus kanserli hastalarda tedaviden önce PET/BT ile elde edilen bulguların sağkalımı öngörmedeki etkilerini araştırmaktır.Materyal-Metod: Mayıs 2009 ? Aralık 2011 tarihleri arasında evreleme için FDG PET/BT yapılan özofagus kanseri tanılı hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastaların Mart 2013 tarihine kadar klinik takibi yapıldı. Tümör histopatolojisi, yerleşim yeri, klinik evreleri, uzak metastaz varlığı, primer tümör ve metastatik lenf nodu SUVmax değerleri incelenerek bu bulguların sağkalımla ilişkileri univaryant ve multivaryant Cox regresyon analizleri kullanılarak araştırıldı.Bulgular: Çalışmaya 48'i kadın 107 hasta dahil edildi (ortalama yaş 56.6±12.3 yaş). Hastalar 2-49 ay süre ile (20.2 ay ± 2.07) takip edildi. Seksensekiz ( %82.2) hastada skuomöz hücreli karsinom saptanırken 19 (%17.8) hastada adenokarsinom tespit edildi. Tümör yerleşiminin en sık olarak % 45.8 ile alt torakal özofagusta olduğu görüldü. Hastaların büyük bir kısmı ileri evre grubundaydı ( Evre 1-2: % 27.1, evre 3 % 42.1, evre 4 % 30.8 ). Ortalama SUVmax değerleri primer tümörde 19.3 ± 8.8 ve metastatik lenf nodunda 10.4 ± 9.1 olarak hesaplandı. Hastaların % 65'inde saptanan lenf nodu metastazının % 43 ile en sık torakal bölgeye olduğu görüldü. En sık uzak organ metastazının ise % 10.3 ile karaciğere olduğu saptandı. Sağkalım üzerinde primer tümör SUVmax değerinin etkisi olmadığı görülürken (p: 0.262), metastatik lenf nodu yüksek SUVmax değerinin ise sağkalımı olumsuz yönde etkilediği bulundu (p: 0.014). Ayrıca lenf nodu metastazlarının da sağkalım üzerinde öngörü değeri olduğu tespit edildi (p:0.04). Yapılan multivaryant Cox regresyon analizine göre sadece klinik evrelemenin sağkalımı bağımsız olarak etkilediği görüldü. Evre 2'ye göre evre 3 hastalığın sağkalım üzerine 4.2 kat, evre 4'ün ise 2.8 kat daha riskli olduğu bulundu (p: 0.001).Sonuç: Özofagus kanserlerinde primer tümörün SUVmax değerinin sağkalım üzerinde etkisi olmadığı söylenebilir. FDG PET BT görüntüleme kullanılarak elde edilen klinik evrelemenin sağkalımı belirlemede öngörü değerinin olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda lenf nodu yüksek SUVmax değeri ise sağ kalımı belirleme için yeni bir parametre olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background-Aim: It is known that FDG PET/CT imaging has an important role for staging in patients with esophageal cancer. There are contradictory results for PET/CT findings in predicting survival for esophageal cancer. We aimed to investigate the value of PET/CT findings in predicting survival in patients with pretreatment esophageal cancer.Methods: We retrospectively analyzed patients with esophageal cancer between May 2009 and December 2011 who had FDG PET/CT for staging. All patients were followed up to March 2013. Histopathology, localization, clinical staging, presence of distant metastasis, SUV max value of primary tumor and metastatic lymph node were evaluated. The association of these findings and overall survival were analyzed using univarient and multivarient Cox regression.Results: A total of 107 patients (48 female, mean age ;56.6±12.3) were included in the study. All patients were followed up between 2 and 49 months (median month :20.2 ± 2.1). Eighty-eight (82.2%) patients had squamous cell carcinoma, 19 (17.8%) had adenocarcinoma. The localization of tumor was seen as 45.8 % in lower thoracic esophagus. The majority of patients were in advanced disease group ( stage 1-2: 27.1%, stage 3: 42.1%, stage 4: 30.8% ). The mean SUVmax value of primary tumor and metastatic lymph node were 19.3 ± 8.8 and 10.4 ± 9.1, respectively. The lymph node metastasis were seen in 65% of all patients, and of 43% of these patients lymph node metastasis were seen in thoracic region. The liver was the most common sites of distant metastasis (10.3%). Metastatic lymph node SUVmax value had an effect in predicting survival whereas primary tumor SUVmax value had no effect. (p: 0.014 and p: 0.262, respectively). Furthermore, lymph node metastasis had also been associated with survival (p: 0.04). Multivarient Cox Regression analysis showed that clinical stage of the disease was the only independent factor predicting survival. Stage 3 had a 4.2 fold risk for predicting survival as compared stage 2, whereas stage 4 had 2.8 (p:0.001).Conclusion: Among patients with esophageal cancer, the value of primary tumor SUVmax had no effect in predicting survival. Clinical stage assessed with FDG PET/CT imaging, was found to predict survival in esophageal carcinoma. Additionally, we found that lymph node SUVmax value was showed as a new parameter in predicting survival in the present study