İzoprenalin ile miyokard infarktüsü oluşturulan sıçanlarda hemoksijenaz-1 indüksiyonunun etkisi
- Tez No: 341784
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÖZDEMİRLER ERATA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Akut miyokard infarktüsü (AMİ) gelişmiş ülkelerde birinci sıradaki ölüm nedenidir. Serbest radikallerin ve bunların neden olduğu oksidatif hasar, kardiyovasküler hastalıkların patogenezinde önemli bir rol oynamaktadır. Diğer yandan, hem oksijenaz-1 (HO-1)?in oksidatif stresin uyarıldığı koşullarda kardiyovasküler hastalıklar dahil diabet, hipoksik akciğer hastalığı gibi birçok hastalıkta, bu hasara karşı koruyucu olarak rol oynayabileceği bildirilmektedir. Ancak, literatürde AMİ?da HO-1?in etkilerine ait çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmadaki amacımız, sıçanlarda izoprenalin (İP) uygulaması ile oluşturulan AMİ?de HO-1?in in vivo koruyucu bir etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Bunun için sıçanlara, 12 saat ara ile 2 kez olacak şekilde, HO-1 mRNA indükleyicileri olarak kobalt protoporfirin (CoPP, 20 mg/kg; i.p) veya çinko protoporfirin (ZnPP, 5 mg/kg; i.p) verildi. Son metalloporfirin uygulamasından 30 dakika sonra İP (200 mg/kg; s.c) uygulandı. Sıçanlar İP uygulandıktan 4 saat sonra öldürüldü. Serumda troponin-T (TnT) düzeyleri, kalp dokusunda HO-1 protein ekspresyonu, protein karbonil (PK) ve dien konjugat (DK) düzeyleri ile antioksidan sistem elemanları ölçüldü. Bulgularımıza göre, İP uygulaması serumda TnT düzeylerini, kalpte HO-1 ekspresyonunu ve PK düzeylerini arttırırken, DK düzeyleri ve antioksidan sistemde bir değişiklik bulunmadı. CoPP+İP grubundan elde edilen sonuçlar İP grubu ile karşılaştırıldığında, kalpte HO-1 ekspresyonunun daha fazla arttığı, serum TnT düzeylerinin ise anlamlı olarak azaldığı bulundu. Buna karşılık, kalpte PK ve DK düzeyleri ile antioksidan sistem elemanlarında bir değişiklik saptanmadı. ZnPP+İP grubunda ise, belirtilen göstergelerin İP grubuna göre bir farklılık göstermediği bulundu. Sonuç olarak, ekzojen CoPP ön uygulaması ile oluşan HO-1 aşırı ekspresyonunun, sıçanlarda İP ile indüklenen AMİ?ne bağlı miyosit kaybını azaltmada koruyucu bir etkiye sahip olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Acute myocard infarction (AMI) is the main reason of death in developed countries. Oxidative damage caused by free radicals has been accepted to play an important role in the pathogenesis of cardiovascular diseases. Recently, it has been shown that heme oxygenase-1 (HO-1) is induced by oxidative stress and this induction may be protective in oxidative stress-related diseases such as diabetes mellitus, hipoxic lung disease including cardiovascular diseases. However, there are limited studies investigating the effect of HO-1 induction on AMI. In this study, our aim was to investigate whether HO-1 has a protective effect on isoprenaline (IP)-induced AMI in rats in vivo conditions. For this purpose, rats were pretreated with HO-1 mRNA inductors such as cobalt protoporphyrine (CoPP) and zinc protoporphyrine (ZnPP). CoPP (20 mg/kg; i.p) and ZnPP (5 mg/kg; i.p) were given two times with a 12-h interval. IP (200 mg/kg; s.c) was injected to rats 30 minutes after the last metalloporphyrine administrations. Rats were killed after 4 hours of IP administration. Serum troponin-T (TnT) levels and cardiac HO-1 protein expression, protein carbonyl (PC) and dien conjugate (DC) levels and antioxidant system parameters were assayed. According to our findings, serum TnT levels, cardiac HO-1 expression and PC levels were increased, but cardiac DC levels and antioxidant system were not changed by IP treatment. However, HO-1 expression was higher in CoPP+IP group, while serum TnT levels was found to decrease as compared to IP group. On the other hand, PC, DC levels and antioxidant system remained unchanged in heart tissue. Furthermore, it was also observed that examined parameters were not changed in ZnPP+IP group. As a result, we may suggest that HO-1 overexpression by exogenous CoPP pretreatment may have a cardioprotective effect on myocyte loss in the IP-induced AMI model in rats.