Klavikula medial başı osifikasyon evresine bakarak yaş tayini
Age estimation based on ossification status of medial clavicular epiphysis
- Tez No: 341783
- Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR YEKELER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kemik yaşı (iskelet yaşı) incelemesi hem tıbbi hem de adli uygulamalarda önemli bir yere sahiptir. Tıbbi alanda tanı ve tedavide, adli alanda ise karar sürecinde kullanılabilmektedir. Türkiye'de bunun için en çok kullanılan yöntem el ve el bileği grafisidir. Tamamlanmış el ve el bileği kemik osifikasyonu, 18 yaş üstü vakalarda yaş tayinini zorlaştırmaktadır. Bu olguların aynı zamanda seksual maturasyonu ve diş mineralizasyonu da tamamlanmıştır. Klavikula medial başı, tüm vucutta en son kapanan epifize sahip olduğundan, bu kemiğin osifikasyon evresine bakılarak yaş tayini 18 yaşından sonra belli bir yaşa kadar yapılabilmektedir. Alman yazarı Schmeling ve arkadaşları klavikula osifikasyonunun yaşa göre değişikliklerini incelemiş ve evreleme yapmışlardır. Yaptıkları birçok çalışmada osifikasyon evresine bakarak yaş tayininin özellikle adli alanda kullanılabileceğini belirtmişlerdir. Çalışmamızda osifikasyon evresinde belirtilen kriterlerin Türk popülasyonun kemik gelişimi arasında fark olup olmadığı, bu yöntemin kullanılabilirliği ve güvenirliği araştırılmıştır. Çalışmamızda 2010 ve 2013 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Acil ve Radyoloji polikliniklerine başvuran, yaşları 11 ile 35 yaş arası değişen, kadın ve erkek toplam 2018 hastanın bilgisayarlı tomografi (BT) kesitleri retrospektif olarak incelenmiştir. Her iki cinsiyetin sağ ve sol klavikulaları, aksiyal ve koronal kesitlerde Schmeling ve arkadaşlarının 2010 evrelemesine göre değerlendirildi. Çalışmamızda her iki cinsiyette sağ ve sol taraf arasında, aksiyal ve koronal kesitler arasında istatistik olarak anlamlı fark saptanmadı. Evre 2, 3 ve 4?te kadınların yaşları erkelerden daha büyük olup istatistik olarak anlamlı bulundu. Ayrıca evre 4 olan kişinin, adli olarak önemli olan 18 yaşını geçmiş olduğu kesin olarak söylenebilir sonucuna varıldı. Ayrıca klavikula medial baş epifizlerinin çok varyasyon gösterdikleri saptandı. Klavikula medial başı epifiz gelişiminin ve kapanma aşamalarının geniş bir yaş aralığında görülmesi ve varyatif görünümlerin sık olması nedeniyle klavikula medial başı epifiz gelişimine bakılarak kemik yaşının net olarak belirlenmesi mümkün değildir. Belirli bir kemik yaş aralığı verilebilir ancak, iliak ve iskion epifizleri kapandıktan sonra (20 yaş ve sonrası), yani asıl gerek duyulan dönemde standart deviasyon önceki döneme göre daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Bone age (skeletal age) estimation has an important role in both medical and forensic applications. İt is generally used for diagnosis and treatment in the medical field and for the decision-making processes in forensic. The most commonly used method for bone age estimation in Turkey is the hand and wrist radiograph. Completed hand and wrist bone ossification, in cases over 18 years of age, makes bone age estimation difficult. Sexual maturation and mineralization of teeth in these cases have also been completed. Because the clavicular medial head has the most lately fused epiphysis in the entire body, by looking at the stage of ossification, the bone age determination can be made up to a certain age, even after the age of 18. German author, Schmeling and his colleagues examined and staged the changes of medial clavicular epiphyseal ossification center according to age. Many studies had been done by Schmeling and his colleagues and they claimed that the stage of ossification could be used for the determination of bone age, especially in forensic cases. In this study, we investigated whether there is a difference in the bone development of the Turkish population with the criteria described by Schmeling. The availability and the reliability of this method was also investigated. In this study, we retrospectively examined the computed tomography(CT) from a total of 2018 men and women, ages ranging from 11 to 35 years, who came to the polyclinics of radiology and emergency departments, İstanbul University İstanbul Medical Faculty Hospital in the time interval from 2010 to 2013. In both gender, the left and right clavicles are examined on axial and coronal sections, according to staging of Schmeling and his colleagues in 2010. In both genders, there is no statistically significant difference between left and right sides, and between the axial and coronal sections. For stage 2, 3 and 4, the ages of women are greater than that of men and were found to be statistically significant. Also for the individual classified as stage 4, can be said with certainty that he or she has already reached the age of 18, which is important for forensic judgement. We also noticed that the epiphysis of the medial clavicular head has many variations. Because of the wide range of development and fusion of medial clavicular epiphysis and its variations, it is impossible to determine the exact bone age. We can give age range for a given individual but in our study we found that the standart deviations of the ages after the complete fusion of iliac and ischium epiphysis (20 years or older and that?s the ages we need to use this method ) are higher in comparison to earlier ages.