Kalça kırığı hastalarında mortalite ve morbiditeyi etkileyen faktörlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the factors effecting mortality and morbidity on hip fracture patients
- Tez No: 341786
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL PEMBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızda 2004-2010 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ABD Kliniği'nde kalça kırığı nedeniyle tedavi edilen hastaların yaş, kırık tipi, anestezi tipi, cerrahi tipi ve cerrahi zamanlamasının mortalite, morbidite, yatış süresi ve yoğun bakım ünitesi (YBÜ) ihtiyacı üzerine etkilerini belirlemeyi hedefledik.Yaşları 40-109 arasında değişen 710 hastanın yaş ortalaması 75,83±10,32 olup, hastalarımızın %66,1'i (n=469) kadın, %33,9'u (n=241) erkektir.Mortalite oranımız (hastane mortalitesi) %5.1 (n=36), morbidite oranımız ise %73.9 (n=525) olarak bulunmuştur. Hastane yatış süreleri 2 ile 138 gün arasında değişmekte olup, ortalama 15.63±10.23 gündür. Hastalarımızın %35.1'i (n=249) ameliyat sonrası dönemde YBÜ'nde kalmıştır.Kırık tiplerine göre olgularda mortalite, yatış süresi ve YBÜ ihtiyacı oranları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermezken, subtrokanterik kırığı olan olgularda morbidite oranları anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur.Ameliyatı 48 saatten fazla ertelenen hastaların mortalite, morbidite ve YBÜ ihtiyacı oranları ve hastane yatış süreleri ilk 48 saatte ameliyat edilen hastalara göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.Konservatif tedavi yöntemi uygulanan olgulardaki mortalite oranı cerrahi yöntemlere göre anlamlı düzeyde yüksektir. Cerrahi tedavi uygulanan hastalardan artroplasti uygulananlarda mortalite, morbidite ve YBÜ ihtiyacı oranları ile yatış süreleri diğer yöntemlere göre anlamlı düzeyde yüksek hesaplanmıştır.Anestezi tiplerine göre olgularda mortalite görülme oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmazken genel anestezi alan olgularda morbidite oranı, YBÜ ihtiyacı ve yatış süreleri diğer anestezi yöntemlerine göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.Sonuç olarak çalışmamızda cerrahinin 48 saatten fazla ertelenmesinin yüksek mortalite, morbidite ve YBÜ ihtiyacı oranları ve hastane yatış süreleri ile ilişkili olduğu bulunmuş ve buna göre hastaların medikal olarak stabilize edilmesinin ardından en kısa sürede ameliyat edilmesinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to evaluate the effect of the age, type of fracture, type of anesthesia, surgical technique and time of surgery of the patients which were treated for hip fracture between 2004 and 2010 in Istanbul University Istanbul School of Medicine, Orthopedics and Traumatology Department,, on patient mortality, morbidity, length of hospital stay and intensive care unit (ICU) requirements.The median age of the 710 patients between the ages of 40-109 was 75,83±10,32. 469 patients were female (%66.1) and 241 patients were male (%33,9)Our mortality rate (in hospital mortality) was 5.1% (n=36) and morbidity rate was 73.9% (n=525). Length of stay (LOS) for our patients ranged between 2 and 138 and median LOS was 15.63±10.23. 35.1% (n=249) of our patients required ICU after the postoperative period.There were no statistically difference between the fracture types for mortality and ICU requirement rates and LOS but morbidity rates were found significantly lower in subtrocanteric fractures.Surgical delay more than 48 hours was associated with higher mortality, morbidity and ICU requirement rate and increased LOS when compared to early surgery performed within 48 hours.Conservative treatment was significantly associated with higher mortality rates when compared to surgical techniques. We found higher mortality, morbidity and ICU requirement rates in patients who were treated with artroplasty then CRIF and ORIF techniques.We found no statistical difference between the anesthetic techniques for mortality rates but the morbidity and ICU requirement rates and LOS found significantly higher in general anesthesia group.In conclusion surgical delay for more than 48 hours was found to be associated with higher mortality, morbidity and ICU requirement rates and LOS. Accordingly, we emphasized that the surgery must be performed as soon as the patients get medically stabilized.