Yoğun bakım ve major cerrahi hastalarında transfüzyona bağlı kan gazı değişiklikleri
The blood gas changes in ICU and major surgery patients due to transfusion
  1. Tez No: 341793
  2. Yazar: EMİL GASIMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE ÇAMCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yoğun bakımda takip edilen veya major cerrahi geçiren hastalar sıklıkla bu süreç içerisinde eritrosit süspansiyonu (ES) transfüzyonu ihtiyacı göstermektedir. Klinisyenler arasındaki en önemli tartışma konusu transfüzyonunun doku perfüzyonuna olan etkisidir. Çalışmamızda, yapılan ES transfüzyonunun doku oksijenizasyonuna etkisi kan gazı parametreleri yanısıra venöz oksijen değerleri üzerine yaptığı etki ve yapılan transfüzyonun hemoglobin (Hb) ve hematokrit (Htc) düzeyine yaptığı iyileştirici etkinin baz açığı (BE), laktat gibi biyokimyasal değerler ve venöz oksijen gibi oksijen sunum/tüketim denge değerlerine yaptığı katkı sorgulanmıştır. Bu amaçla; yoğun bakımda takip edilen ve major cerrahi geçiren hastalar ES transfüzyonu yapıldığı anda değerlendirmeye alındı. Hastalar Grup I (Yoğun Bakım Ünitesinde takip edilip kan transfüzyonu yapılan hastalar) ve Grup II (Yoğun Bakım Ünitesinde takibi olmayan kan transfüzyonu yapılan hastalar) olmak üzere 2 gruba ayrıldı İlgili hekim tarafından ES transfüzyonu planlanan, arteryel ve santral venöz kateterizasyonu yapılmış hastalardan kan transfüzyonu öncesi ve ilgili hekim tarafından yeterli ES verildiği kararı alındıktan sonra ,kan transfüzyonundan 1 saat sonra arteryel ve venöz kan gazı örnekleri alındı. Bu örneklerden Hb, Base excess (BE), Laktat ve SO2 parametreleri, Ortalama Arter Basıncı (OAB), Kalp Tepe Atımı (KTA) ve Santral Venöz Basınç (SVB) hemodinami değerleri ile eşzamanlı olarak kaydedildi. Aynı zamanda transfüzyon operasyon esnasında planlandıysa, major cerrahinin adı, kan transfüzyonunun sayısı da kaydedildi. Sonuç olarak; kan transfüzyonunun meydana getirdiği Hb artışı, yoğun bakım ünitesinde takipli olmayan hastalarda daha fazla olmuştur. Ayrıca transfüzyon sonrası Yoğun Bakım Ünitesinde (YBÜ) takip edilen hastalarda hemoglobin artışı hem arter hem venöz oksijen saturasyonunda anlamlı artışa neden olurken, yoğun bakım ünitesinde takip edilmeyen hastalarda sadece arteryel oksijen saturasyonunda artışa neden olmuştur. BE ve laktat değerlerinin de transfüzyon sonrası azaldığı yani doku perfüzyonuna katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Patients being under controlling in intensive care units (ICU) or patients that underwent major surgery mainly demonstrate demand in red blood cell transfusion. Main theme for discussions among clinicians is the impact of transfusion on tissue perfusion. The following impacts were researched: ES transfusion impact on tissue oxygenation during the checking process; transfusion impact on blood gas parameters along with impact on venous oxygen values; recovery impact of transfusion on hemoglobin and hematocrit levels; impact of lactate and Base excess as bio-chemical values and venous oxygen as oxygen use on equilibrium values. For these purposes observed patients in ICU and patients with major surgery underwent checking just during ES transfusion . Patients were divided into Group 1 (patients observed in intensive care unit with blood transfusion), and Groups 2 (patients not observed in intensive care unit but had blood transfusion). If the patient?s physician plans to conduct blood transfusion with patients with arterial and central venous transfusion the re-tries the same procedure. We record Hb, BE, Lactate, SO2 parameters out of catheterization then initially he makes arterial and venous blood gas samles. In an hour after blood these samples; along with we record average arterial pressure, heart rate and central venous pressure as hemodynamic values. Furthermore if transfusion is planned during the operation then the name of major surgery and number of blood transfusion is also recorded. Result is: Hb increase due to blood transfusion was more recorded with the patients that haven?t been observed in ICU. But after blood transfusion in ICU hemoglobin growth caused both arterial and venous oxygen saturation with observed patients, but with unobserved patients it caused only arterial oxygen saturation. And as it was observed BE and lactate values got decreased after transfusion and had influence on tissue perfusion.