11 yaş grubu futbolcularda uygulanan koordinasyon çalışmalarının bazı biomotor ve teknik becerilerin gelişimi üzerine etkisi
This thesis is about the effect on the evolution of some bio motor and technical skills of coordination activities applied on eleven year old footballers
- Tez No: 341815
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ACET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı; haftada 3 gün, toplam 8 haftalık çalışmanın sonunda; futbola yeni başlayan, aynı zamanda FTEM (Futbol Tekik Eğitim Merkezi) çalışmalarında yer alan futbolcuların, normal antrenmanlarının dışında yaptıkları koordinasyon çalışmalarının, bazı teknik becerileri ve biomotor gelişimleri üzerine etkisinin olup olmadığının tespiti ve değerlendirilmesidir. Araştırmaya; Kütahya Yenidoğan İlkokulu futbol takımında bulunan, aynı zamanda FTEM çalışmalarında yer alan; 12 deney, 12 kontrol grubu olmak üzere toplam 24 futbolcu katılmıştır. Araştırmaya katılan futbolculara; 8 hafta süreyle antrenman yapılmıştır; deney grubu, kontrol grubunun yaptığı futbol antrenmanın dışında, koordinasyon çalışması yapmıştır, çalışma öncesinde ve sonrasında, her iki grubunda; esneklik, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, 10 metre sürat, 20 metre sürat, çabukluk(illinois), toplu çabukluk (illinois), top sektirme, pas ölçümleri yapılmıştır. Normallik Analizi yapıldı, verilere normal dağılımın sebep olup olmadığına bakıldı, grupların homojen olduğu görüldü. İki grup arasındaki futbolcuların, bazı teknik becerileri ve biomotor gelişimlerinin karşılaştırılması için; SPSS 21.00 paket programında ?=0.05 anlamlılık düzeyinde, 2x2 Two Way Anova testi uygulandı. Test sonuçlarında; gruplar arası test sonuçları, ölçümler arası test sonuçları, ölçüm x grupların test sonuçlarına bakıldı. Gruplar arası test sonuçlarına bakıldığında; hiçbir değerde istatistiki açıdan fark bulunmadı, ölçümler arası test sonuçlarında bakıldığında; durarak uzun atlama, 20 metre sürat, çabukluk, toplu çabukluk, top sektirme, pas, esneklik, 10 merte sürat, ve dikey sıçrama değerlerinde, istatistiki açıdan anlamlı farka rastlanmıştır, ölçüm x gruplar arası test sonuçlarına bakıldığında fark olmasına rağmen, istatistiki açıdan, sadece; çabukluk ve dikey sıçrama değerlerinde anlamlı farka rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is; after a study of three times in a week total eight weeks; to see if new beginning footballers? at the same time the ones who have been involved in Fteme studies; besides normal training, their coordination activities, have an effect or not on footballers? some technical skills and bio motor evolutions and its evaluation. For this research; 12 experiment, 12 control group - total 24 footballers took part who are in Kütahya Yenidoğan Primary School Football team and at the same time in Fteme studies. . To the footballers who took part in this research; a training for eight weeks is applied; the experiment group has besides the control groups? football training been involved in coordination activities. Before and after the activities both groups; height, weight, vertical jumping, standing long jumping, reach access, 10 meters speed, 20 meters speed, Illinois agility, illinois by ball, bouncing ball and pass measurements have been applied. A normality analysis is applied, it is observed whether there is a normal separation on the data or not, it is seen that the groups are homogenous. For the comparison of the two groups? technical skills and bio motor evolution; SPSS 21.00 packet programmed ?=0.05 level of significance, 2x2 Two Way Anova test is applied. When looked at the test results; the test results among the groups, the test results among the measurements, measurement x groups test results are taken into consideration. When looked at the test results among the groups there is no difference found statistically at any rate, when looked at the test results among the measurements; standing long jumping, 20 meters speed, speediness, speediness with a ball, bouncing ball, pass, flexibility, 10 meters speed and vertical jumping rates there is no significant difference found statistically. When looked among measurement x groups test results despite the difference, statistically only speediness and vertical jumping rates are found significant different.