Futbolculara uygulanan koordinasyon ve sürat çalışmalarının bazı fiziksel, fizyolojik ve teknik özelliklere etkilerinin incelenmesi
Football appliances coordination and survey work some physical, physiological and technical investigation of properties effects
  1. Tez No: 452746
  2. Yazar: İLYAS OKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EMRE EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Futbolculara özgü sürat ve kondisyon çalıĢmalarının fiziksel, fizyolojik ve teknik becerilere olan etkilerini araĢtırmak için yapılan bu çalıĢmaya Ankaragücü C genç futbol takımında oynayan yas ortalaması 15,21  0,80 olan 14 kiĢilik deney grubu ile rasgele seçilen futbolu boĢ zamanlarında oynayan ve yaĢ ortalaması 14,93  0,73 olan 14 kiĢilik kontrol grubu katılmıĢtır. AraĢtırmaya katılan deney ve kontrol grubu öğrencilerine 8 hafta süreyle haftada 5 gün ( 3 gün sürat, 2 gün teknik) günde ortalama 1,5 saatlik antrenman programı uygulanmıĢtır. Antrenman programının etkisini test etmek amacıyla hem deney grubu hem de kontrol grubuna araĢtırma öncesi ve sonrasında fiziksel, fizyolojik ve teknik testler uygulanmıĢtır. Bu testlerin sonuçlarına göre deney grubu sporcularının antrenman öncesi ve antrenman sonrası 30 m kısa koĢu, 50 m kısa koĢu, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, istirahat kalp atım sayısı, diastolik kan basıncı vücut yağ % oranlarındaki farklar P0.01 ve P>0.05) . Kontrol grubunda ise hiçbir değerin değiĢimi istatistik açıdan anlamalı bulunmamıĢtır (P>0.01 ve P>0.05)
Özet (Çeviri)
This study which was carried out to find out the effect speed and condition exercises specific to the football players upon their physical, physiological and technical capacities was participated by 14 young players Playing in C youth level in Ankaragücü Football club with an average age of 15,21  0,80 years as the experimental group and 14 people who were arbitrarily selected and playing soccer in their leisure times with an average age of 14,93  0,73 years as the control group. Both the experimental and control groups were subjected to a 8 week, five days a week ( 3 days speed and 2 days technical) and average of a 1,5 hour a day training program . Both groups were subjected to physical, physiological and technical tests before and after the study in order to determine the effect of the training program .The data revealed that there were statistically significant differences between the pre and post study values of 30 m sprint, 50 m sprint, standing long jump, vertical jump, diasystolic blood pressure, resting heart beat rate and body fat ratio of the experimental group at P0.01 and P>0.05) . None of the parameters showed a statistically significant change in control group (P>0.01 and P>0.05)