Farklı pozisyonlarda yatarak tüfek atışı yapan erkek atıcıların nabız seviyesine bağlı olarak vuruş başarılarının araştırılması
The investigation of male shooters who shoot in different positions depending on the level pulse to the success of shootings
- Tez No: 341818
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada erkeklerde yatarak tüfek atışı esnasında alınan yat pozisyonlarının nabız sayısına bir etkisinin olup olmadığının ve varsa bu nabız değişikliklerinin vuruş başarısı ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Herhangi bir atış becerisi olmayan, yalnızca temel atış eğitimi bilgisi verilmiş, yaşlar 20- 22 arasında 40 erkek kişi üzerinde, dış etkenlerden arındırılmış (rüzgarın 0 olduğu, aydınlatmanın aynı değer ve açıda nişan hattı ve hedef hattında olduğu, ortam sıcaklığının 23 C olduğu) bir koşul sağlanmıştır. Atış gerçekleştirecek deneklere aynı model tüfek ve aynı mühimmat kafilesinden mühimmat kullandırılmıştır. Deneklerin nabız ölçümleri için Polar cihazı, vuruş başarı için ise Noptel ST-2000 Lazerli sistem kullanılmıştır. Sistem ile; 1. Atış vuruş grup tespiti, 2. Atış istatistik bilgileri tespiti elde edilmiştir. Deneklere dört ayrı pozisyonda atış yaptırılmıştır.Pozisyonların değişkenlik göstermemesi için uluslar arası geçerliği olan metre ölçü birimi kullanılmıştır. Atış aralıklarının belirlenmesi ve deneklere uygulanan ölçümlerin sürelerinin geçerliği için uluslararası geçerliği olan kronometre ölçümünden yararlanılmıştır. Deneklere polar cihazı bağlanarak önce dinlenik nabızları tespit edilmiştir.Sonra istenilen yat pozisyonu gösterilerek bu pozisyona geçmeleri istenmiştir. Pozisyon alındıktan sonra ilk nabız alınmıştır.Deneklerden herbir dakikanın bitimine 15 saniye kala nabız alınarak dakika sonlarında 25 metre mesafede bulunan hedefe atış yapmaları istenmiştir. Deneklerden her dört pozisyon için pozisyonlarını bozmadan beş kez ve aynı zaman içinde atış yapmaları istenmiş ve bununda sağlanması için komut ile atış yaptırılmıştır. Deneklerin her pozisyon öncesi kaldırılıp dinlenik nabızlarına ulaşmaları beklenmiş sonra istenilen pozisyona geçmeleri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, whether positions taken during rifle prone position shooting of men have effects to the number of pulse or not, and if they have, the associations have been investigated. Any non-shooting skills, given knowledge of only the basic shooting training, ages 20-22 between the 40 men on the person, free from external influences (wind is 0, the lighting and angle sighting line and the goal line of the same value as the ambient temperature is 23 C in a supplied condition. Shooting subjects carry the same model guns and ammunition delegation disbursed the same munitions. Polar device for the measurement of subjects' heart rate, stroke Noptel ST-2000 laser system is used to success. 1. Shooting group identification, 2. Determination of fire statistics. Graph of release information to the ultimate determination of the barrel during firing is obtained. Subjects were built in four separate shooting position. For the purpose of positions not show variability the meter has been used which is the validity of an international unit of measurement. Chronometer has been used which has international validity to phases of shootings, and the time given to the subjects. Upon given the polar to the subjects, their resting pulse rate was taken. Then subjects were taken to the prone shooting position. After having the position, their pulse rate was taken. Subjects were asked to shoot 25 meters from the target at the 15 seconds before the end of each minute. Subjects were asked to shoot target 5 times without changing the position simultaneously, and to be able to happen at the same time command instruction was given. The subjects were given time to take rest and the resting pulse rate of the subjects were taken before each shooting.