Ultrasonografi eşliğinde torakolomber interfasiyal düzlemin farklı lomber seviyelerde ve farklı pozisyonlarda cilde olan mesafesinin karşılaştırılması
Measurement of the distance of the thoracolumbar facial plane to the skin at different lumbar levels and in different positions under ultrasonography
- Tez No: 852769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ FAHRİ PEHLİVAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: USG kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber periferik sinir blokları uygulamaları artmaya başlamıştır. Usg kullanımıyla interfasiyal plan bloklarından Torakolomber İnterfasiyal Düzlem Bloğunun (TLIP) uygulanması da gündeme gelmiştir. Fasiyal plan blok türleri hem anestezik amaçlı hem de akut ve kronik ağrının tedavisinde kullanılabilmektedir. TLIP blok; lomber cerrahi geçirecek hastalarda ve kronik bel ağrısı çeken hastalarda analjezi amacıyla başarıyla uygulanmıştır. TLIP blok farklı pozisyonlarda(oturur-lateral-pron) ve farklı lomber seviyelerde uygulanabilmektedir. Çalışmamızda ultrasonografi eşliğinde, Torakolomber İnterfasiyal Düzlem blok uygulanacak hastalarda blok kalitesini arttırmak için farklı lomber vertebral seviyelerde (L1-L3) ve farklı pozisyonlarda (lateral-oturur-pron) Torakolomber İnterfasiyal Düzlemin cilde olan mesafesinin en ideal ölçümünü, uygulama yeri ve pozisyonunu bulmayı amaçladık. Metot: Bu çalışma, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalında prospektif olarak yapıldı. Çalışma için Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul (10.04.2023 Tarih ve 23.06.11 Nolu Karar ) onayı alındı. Üst-orta-alt lomber bölgeyi ilgilendiren cerrahilerdeki hastalar çalışmaya dahil edildi. 18-75 yaş arası ASA I-II-III 40 kadın ve 40 erkek olmak üzere toplam 80 hasta çalışmaya katıldı. Hastalar ilk olarak elleri göbek bölgesinde bağlanıp dik oturur pozisyonda sağ tarafları, ikinci olarak lateral dekübit pozisyonda sol taraflarının üzerine yatarak elleri yanlarında sağ tarafları, üçüncü olarak pron pozisyonda elleri yanlarına uzatılarak başları sola çevirilip sağ tarafları ultrason eşliğinde muayene edildi. Lateral, oturur ve pron pozisyonlarda olmak üzere ilgili vertebraların (L1 ve L3) spinöz proçesleri lineer USG probu ile belirlenip transvers proçes görünene kadar 3 cm laterale hareket ettirilip transvers proçes tespit edilince biraz daha laterale hareket ettirerek sırasıyla multifidus ve longissimus kasları ve arasındaki düzlem en net şekilde görünütülenip usg freezlenerek ekranın üst orta noktasından interfasyal düzlemin ortasına kadar olan mesafe ölçülerek kayıt altına alındı. Böylelikle bu farklı ölçümler kendi içlerinde karşılaştırılabilir. Bulgular: Yaş ile torakolomber interfasiyal düzlemin cilde olan uzaklığı arasında bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: With the widespread use of USG, applications of peripheral nerve blocks have begun to increase. With the use of USG, the application of TLIP block, one of the interfacial plane blocks, has also come to the fore. Facial plane block types can be used both for anesthetic purposes and in the treatment of acute and chronic pain. TLIP block; It has been successfully applied for analgesia in patients undergoing lumbar surgery and in patients suffering from chronic low back pain. TLIP block can be applied in different positions (sitting-lateral-prone) and at different lumbar levels. In our study, we aimed to calculate the most ideal measurement of the distance of the Thoracolumbar Interfacial Plane to the skin, accompanied by ultrasonography at different lumbar vertebral levels (L1-L3) and in different positions (lateral-sitting-prone) in order to increase the quality of the block in patients who will undergo Thoracolumbar Interfacial Plane block. Method: This study was conducted prospectively in the Department of Anesthesiology and Reanimation, Faculty of Medicine, Harran University. The approval of the Harran University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee (Decision dated 10.04.2023 and numbered 23.06.11) was obtained for the study. Patients in surgeries involving the upper-middle-lower lumbar region were included in the study. A total of 80 ASA I-II-III patients, 40 women and 40 men, aged 18-75 years participated in the study. The patients were first examined on their right sides in an upright sitting position with their hands tied in the umbilicus, secondly, lying on their left sides in the lateral decubitus position, with their hands at their sides on their right sides, and thirdly in the prone position with their hands extended to their sides, their heads turned to the left and their right sides were examined under ultrasound guidance. In the lateral and prone positions, the spinous processes of the related vertebrae (L1 and L3) are determined with a linear USG probe and moved 3 cm laterally until the transverse process is seen, and when the transverse process is detected, they are moved a little more laterally, and the plane between the multifidus and longissimus muscles and the plane between them can be displayed most clearly. The distance from the upper midpoint of the screen to the middle of the interfascial plane was measured and recorded by freezing the USG. Thus, these different measurements are compared among themselves. Findings: No relationship was found between age and the distance of the thoracolumbar interfacial plane to the skin.