Atış branşlarında yarışmalara katılan üst seviye atış sporcularının karar verme becerilerinin performansa olan etkisinin incelenmesi
Participating in the upper level shooting shooting competitions branches athletes investigation of the effect of decision-making skills performance
- Tez No: 341819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYBARS RECEP EYNUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çetinkaya, E. Atış Branşlarında Yarışmalara Katılan Üst Seviye Atış Sporcularının Karar Verme Becerilerinin Performansa Olan Etkisinin İncelenmesi. Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Bu çalışmada, Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonuna bağlı kulüplerde üst seviyede atış sporu yapan katılımcıların farklı yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durumu, yarışmalara katılım durumu, kategori durumlarının Atış Karar Verme Ölçeğine göre karar verme becerilerinin performansa olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. 2013 Ocak Havalı Silahlar Federasyon Kupası ve Şubat 2013 Türkiye Havalı Silahlar Kış Kupası?nda farklı yaş gruplarında yarışan kadın ve erkek atıcılara atış karar verme becerilerini belirlemek için Tennessee Üniversitesi 4-H Yaşam Yetenekleri Geliştirme Sistemi tarafından geliştirilmiş olan Atış Karar Verme Ölçeği ve demografik özelliklerini belirlemek için oluşturulan sorular envantere bu ölçek dışında eklenmiştir. Araştırmada 184 atıcının anket verileri değerlendirmeye alınmıştır. Katılımcılar, cinsiyet durumlarına göre %43,48 kadın, %56,52erkek katılmıştır. Medeni durumlarına göre %16,85?inin evli, %83,15?inin bekar olduğu; eğitim durumlarına göre %30,43?ünün Lise, %63,59?unun Üniversite, %5,98?inin Lisans üstü eğitime sahip oldukları; antrenman yaşı durumlarına göre %50?sinin 1-4 yıl arası, %34,24?ünün 5-9 yıl arası, %7,07?sinin 10-15 yıl arası, %4,35?inin 15-20 yıl arası, %4,35?ininde 20 yıl ve daha fazla süre ile atıcılık sporu yaptığı; Dünya Şampiyonalarına katılım durumlarına göre %5,98?inin katıldığı, %94,02?sinin katılmadığı; Avrupa Şampiyonalarına katılım durumlarına göre %13,04?ünün katıldığı, %86,96?sının katılmadığı; Türkiye Müsabakalarına katılım durumuna göre %81,52?sinin katıldığı, %18,48?inin katılmadığı ve okul müsabakalarına katılma durumlarına göre %38,04?ünün katıldığı, %61,96?sının da okullar arası müsabakalara katılmadığı tespit edilmiştir. Araştırmada atıcıların sahip oldukları genel özelliklerine (Kategori, Medeni Durum, Eğitim Durumu ve Yarışmalara Katılım) göre atıcıların karar verme becerileri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını tespit etmek amacı ile iki değişkenin olduğu gruplarda Bağımsız Örneklem t-testi, 3 ve daha fazla değişkenin olduğu grupta One-Way ANOVA testlerinden faydalanılmış ve çoklu gruplardaki gruplar arası anlamlılık düzeylerini belirlemek için Tukey HSD testinden faydalanılmış ve anlamlılık düzeyi ?=0.05 olarak kabul edilmiştir. Cinsiyet, kategori, medeni durum, yarışmalara katılım durumları verilerine Bağımsız Örneklem t-testi (p>0,05), eğitim durumu verilerine ise One Way Anova testi (p>0,05) uygulanmıştır. Cinsiyet, yarışmalara katılım ve eğitim durumu değişkenlerine göre karar verme becerileri arasındaki farkın anlamlı olmadığı görülmüştür. Yarıştıkları kategoriler ve medeni durum değişkenlerine göre ise karar verme becerileri arasındaki farkın anlamlı ve manidar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a high level of Turkey Shooting and Hunting Federation shooting sports clubs due to the participants of different ages, gender, and level of experience, depending on the decision-making skills by shooting the Scale of Decision aimed to investigate the effects of performance. January 2013 and February 2013 Turkey Air Guns Air Guns FA Cup Winter Cup, competing in different age groups of men and women shooters shot the University of Tennessee to determine the decision-making skills 4-H Shooting Life Decision Making Skills Development System developed by the scale and determine the demographic characteristics of except that the scale was added to the inventory. Survey data were evaluated in the study 184 shooter. General characteristics of the research they have shooters (Category, Marital Status, Education and Participation in competitions) based decision-making skills with the aim to determine whether there is a significant difference between the Two-Way Analysis of Variance, as well as multiple groups, Tukey HSD test was utilized to determine the level of significance between the groups and the significance level ? = 0.05 was adopted. The results of this study, male and female, and young-adult shooters competed in shows that the differences between the different variables, decision-making skills. Shooters competing in different categories of sex and other relationship between the skill levels of decision-making, the right of decision-making skills can be explained by the acquisition of the fundamental teachings of the sport of target shooting.