9-12 yaşlarındaki artistik cimnastik ve aerobik cimnastik sporcularının fiziksel parametrelerinin fitnessgram test bataryasıyla karşılaştırılması
Comparison of physical parameters of artistic gymnastics and aerobic gymnastics athletes aged 9-12 with the fitnessgram test battery
  1. Tez No: 867590
  2. Yazar: SİNEM ŞEN İZMİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmanın amacı artistik cimnastik ve aerobik cimnastik branşlarında 9-12 yaşlarındaki kız ve erkek cimnastikçilerin kas kuvveti, dayanıklılık, esneklik ve antropometrik özelliklerinin branşlara özgü farklılıkların incelenmesidir. Çalışmada analizler SPSS 24 ile yapılmıştır. Çalışma kapsamında grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney testi kullanılırken ölçüm değerleri arasındaki ilişkide korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir ve Manisa illerinden ulusal yarışmalara katılan, herhangi bir sakatlığı olmayan ve antrenman yaşları en az 3 yıl olan, 20 kadın, 20 erkek (n=40) artistik cimnastik sporcusu ve 20 kadın, 20 erkek (n=40) aerobik cimnastik sporcusu, toplamda 80 sporcu oluşturmaktadır. Araştırma için gereken veriler, antropometrik ölçümler ve Fitnessgram test bataryası aracılığıyla toplanmıştır. Fitnessgram test bataryasıyla, araştırmaya katılan cimnastik sporcularının vücut kompozisyonları, dayanıklılıkları ve kassal kuvvetleriyle gövde esneklikleri ve üst ekstremite kuvveti değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları değerlendirildiğinde ise 9-12 yaş arası artistik cimnastikçilerin, aerobik cimnastikçilere göre daha büyük vücut boyutlarına sahip olup, kuvvet ve dayanıklılık testlerinde daha iyi performans göstermiştir. Kız cimnastikçiler arasında artistik cimnastik branşının üst ekstremite kuvveti ve esneklik becerilerinde daha gelişmiş olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, cimnastik branşlarının ve cinsiyetin sporcuların fiziksel özellikleri ve performansları üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the branch-specific differences in the muscle strength, endurance, flexibility and anthropometric characteristics of male and female gymnasts aged 9-12 in artistic gymnastics and aerobic gymnastics. Analyzes in the study were conducted with SPSS 24. While the Mann Whitney test was used to compare the groups within the scope of the study, the correlation test was applied to the relationship between measurement values. The sample of the research consists of 20 female, 20 male (n=40) artistic gymnastics athletes and 20 female, 20 male (n=40) artistic gymnastics athletes from Izmir and Manisa provinces who participated in national competitions, did not have any injuries and had a training age of at least 3 years. ) aerobic gymnastics athletes, 80 athletes in total. The data required for the research was collected through anthropometric measurements and the Fitnessgram test battery. The body composition, endurance, muscular strength, trunk flexibility and upper extremities of the gymnastics athletes participating in the study were evaluated with the Fitnessgram test battery. When the research results were evaluated, artistic gymnasts between the ages of 9-12 had larger body sizes than aerobic gymnasts and performed better in strength and endurance tests. It has been determined that among female gymnasts in the artistic branch, upper body strength and flexibility skills are more developed. Research results have shown that gymnastics branches and gender have significant effects on the physical characteristics and performance of athletes.