Bifosfonatların indüklediği çene osteonekrozlarında paratiroid hormon etkinliğinin deneysel hayvan modeliyle değerlendirilmesi
Evaluation of the parathyroid hormone efficacy on bisphosphonate related osteonecrosis of the jaws in experimental animal model
- Tez No: 341941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÇİZMECİ ŞENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bifosfonat kullanımı ile ilişkili olarak çene kemiklerinde görülen osteonekroz (BRONJ), günümüzde oral ve maksillofasiyal cerrahide yoğun bir çalışma alanı bulan ve tedavisi oldukça zor ve karmaşık patolojilerden biridir. Son dönemlerde yapılan çalışmalarda BRONJ tedavisi ile ilgili birçok yöntem denenmiş ancak tamamen güvenli bir protokol oluşturulamamıştır.Bu çalışmada bifosfonat uygulamasını takiben gerçekleştirilen diş çekimi işlemi sonrasında adjuvan olarak uygulanan paratiroid hormonun BRONJ tedavisi üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Araştırmada deney hayvanı olarak Spraque-Dawley türü 36 adet dişi sıçan kullanılmıştır. Deney hayvanları 4 gruba ayrılarak 1. gruba 0.1mg/kg serum fizyolojik (SF) ve 2. gruba 0.1mg/kg zoledronat (ZA) 8 hafta boyunca haftada 3 kez intraperitonel (i.p.) olarak uygulanmış ve bu sürenin sonunda hayvanlar sakrifiye edilmiştir. 3. grupta 0.1mg/kg ZA 8 hafta boyunca haftada 3 kez i.p. yolla uygulandıktan sona mandibula sağ birinci molar diş çekimi gerçekleştirilmiş ve hayvanlar 8 hafta daha yaşatılarak bu sürenin sonunda sakrifiye edilmiştir. 4. grupta ise 0.1mg/kg ZA 8 hafta boyunca haftada 3 kez i.p yolla uygulandıktan sonra mandibula sağ birinci molar dişlerin çekimi gerçekleştirilmiştir. Diş çekimini takip eden 8 hafta boyunca ratlara paratiroid hormon (PTH) analogu 30µg/kg/gün subkütan olarak enjekte edilmiş ve bu sürenin sonunda hayvanlar sakrifiye edilmiştir.Elde edilen hemimandibulalar histolojik ve histomorfometrik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The treatment of bisphosphonate related osteonecrosis of the jaws (BRONJ) is a difficult and complex pathology in oral and maxillofacial surgery. Recently, studies have been attempted various methods for the treatment of BRONJ, but has not been developed a fully secured protocol.In this study, it is aimed to investigate the effect of adjuvant parathyroid hormone on BRONJ after administration of the bisphosphonate that followed by the tooth extraction process.In this study, 36 Sprague-Dawley female rats were divided into four experimental groups. In group 1, 0.1mg/kg sterile saline (SF) and in group 2, 0.1mg/kg zoledronate (ZA), during a-8-week period for 3-times in a week was intraperitoneally (i.p.) injected and at the end of this period animals were sacrified. In group 3, 0.1mg/kg ZA, during a-8-week period for 3-times in a week was injected i.p., afterwards right first molar teeth were extracted and allowed 8 weeks for recovery, then the animals were sacrificed at the end of this period. In group 4, 0.1mg/kg ZA, during a-8-week period for 3-times in a week was injected i.p., afterwards right first molar teeth were extracted and 30µg/kg/day Parathyroid hormone (PTH) analogue was injected subcutaneously. At the end of this period animals were sacrified.The hemimandibles revealed for histologic and histomorphometric examination.