Kobaylarda oluşturulan kemik defektlerine bifosfonat grubu ilaçların yeni kemik oluşumu üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects on new bone formation of bisphosponate group drugs in experimentally created bone defects in guinea pigs
- Tez No: 123580
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET YALIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
62- OZET Periodontal hastalıklar bir veya birkaç bakteriye) patojenin başlattığı konak kaynaklı inflamatuar ve immünolojik reaksiyonla başlamakta ve alveolar kemiğin, bağ dokusunun kaybıyla karakterizedir. Yeni çıkan ilaç gruplarından bifosfonatlar kemik rezorbsiyonunun potansiyel inhibitorleridir. Bifosfonatlar öncelikle iskelet sisteminde biriken ve osteoklast kaynaklı kemik rezorbsiyonu değiştiren sentetik bileşiklerdir. Bu çalışmanın amacı bir bifosfonat grubu ilaç olan pamidronat disodyumun lokal uygulamasının kobayların kafa kemiklerinde oluşturulan deneysel defektlerdeki etkinliğinin araştırılmasıdır. 4x1 mm'lik toplam 37 defekt kobayların pariyetal kemiklerinde oluşturularak çalışmaya dahil edilmiştir. Deney grubunda iki defektten biri jelatin sünger+pamidronat ile 10 dakika işleme tabi tutulmuştur. Diğer yanda ise pamidronat+jetatin sünger uygulanarak defekt bölgesine bırakılmıştır. Kontrol grubu defektlerde ise, defektlerin biri yalnızca jelatin sünger ile dolduruldu, diğer defekte ise hiçbir materyal konulmadı. 15 gün sonra deney ve kontrol gruplarının yarısı sakrifiye edildi. Diğer yarısı ise 30. günde sakrifiye edilerek histolojik gözlemler yapıldı. Bu çalışmanın sonunda, deney grubuna uygulanan pamidronatın kemik induklenmesi yönünden bir etkinliğinin olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
-63- SUMMARY Periodontal disease are initiated by host inflammatory and immunologic reactions to one or more bacterial pathogens and characterized by the loss of connective tissue attachment of alveolar bone. A class of recently developed drugs, the bisphosphonates have been shown to be potent inhibitors of bone resorbtion. The aim of this study was to evaluate the inhibition activity of bisphosphonate pamidronat disodium, in local application of experimental defects obtained at guinea pig parietal bones. 4x1 mm totally 37 defects obtained at parietal bones at guinea pigs included at this study. White in experimental defects, flaps were positioned and the two of one defect was filled with gelatin sponge + pamidronat disodium only 10 minutes, the other defect was filled with pamidronat +gelatin sponge then retained until sacrification. In control defects, half of the experimental and control groups were sacrificed. Other half was sacrificed at 30 days interval and histological assessments were made. It was observed that locally application of pamidronat disodium has not obtained any advantage in experimental group at the end of the study.