Nigella sativa L. tohumlarının çoğul dirençli klinik izolatlar üzerinde antimikrobiyal etkisinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial effects of Nigella sativa L. seeds on the multiple resistant clinical isolates
- Tez No: 341952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mevcut antibiyotiklere karşı gelişen direnç ciddi bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Bu nedenle son yıllarda araştırmacılar dirençli izolatlar üzerinde etkili alternatif antimikrobiyal ajanlar aramaya başlamışlardır. Antibakteriyal, antifungal, antiviral ve antihelmintik özellikleri nedeni ile çeşitli bitkiler dünyada ve ülkemizde kullanılmaktadır. Nigella sativa L. tohumları (Çörek otu) da bu özellikleri nedeniyle pek çok araştırmaya konu olmuştur. Bu çalışmada, Nigella sativa L. tohumlarından soxhlet yöntemi ile metanol, aseton, etil asetat, kloroform ve hekzan ekstraktları hazırlandı. Ekstraktların metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA), vankomisine dirençli Enterococcus faecium (VRE), çoğul dirençli Acinetobacter baumannii ve Pseudomonas aeruginosa, genişlemiş spektrumlu betalaktamaz (GSBL) pozitif Klebsiella pneumoniae, trimetoprim/sulfametoksazole (SXT) dirençli Stenotrophomonas maltophilia, Sphingomonas paucimobilis, Serratia marcescens, Candida albicans, Candida parapsilosis ve Candida glabrata klinik izolatlarına karşı antimikrobiyal aktivitesi disk difüzyon yöntemi ve sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlendi. En az bir ekstraktın disk difüzyon yöntemi ile metisilin dirençli S. aureus (MRSA) izolatlarının onuna (%100), S. paucimobilis? in yedisine (%100), S. maltophilia? nın onuna (%100), C. albicans? ın dördüne (%100), C. parapsilosis? in dördüne (%100), C. glabrata? nın ikisine (%100), A. baumannii? nin üçüne (%25), P.aeruginosa? nın üçüne (%30) ve genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) pozitif K. pneumoniae izolatlarının birine (%10) karşı aktivite gösterdiği belirlendi. Bu izolatların minimal inhibisyon konsantrasyon (MİK) değerleri sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlendi. MİK en düşük 0.1 mg/mL değer ile S. paucimobilis? e ve en yüksek ? 100 mg/mL ile S. maltophilia ve A. baumannii? de tespit edildi. Vankomisine dirençli E. faecium (VRE), S. marcencens izolatlarının tamamı, A. baumannii, P. aeruginosa ve genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) pozitif K. pneumoniae izolatlarının büyük bir kısmına karşı ekstraktların hiçbirinin aktivite göstermediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The resistance developed against existing antibiotics has become a serious health problem. Therefore, researchers have recently become to search for effective alternative antimicrobial agents against resistance strains. Throughout the history, various plants due to their antibacterial, antifungal, antiviral, and anthelmintic properties have been used as antimicrobials around the world and in our country. Having these features Nigella sativa L. seeds (black cumin), has been the subject for many studies. In this study, methanol, acetone, ethyl acetate, chloroform and hexane extracts of Nigella sativa L. seeds were prepared by soxhlet method. The antimicrobial activity of extracts against clinical isolates of methicillin resistant Staphylococcus aureus (MRSA), vancomycin resistant Enterococcus faecium (VRE), multidrug resistant Acinetobacter baumannii, and Pseudomonas aeruginosa, ESBL positive Klebsiella pneumoniae, trimetoprim/sulfametoksazol (SXT), resistant Stenotrophomonas maltophilia, Sphingomonas paucimobilis, Serratia marcescens, Candida albicans, Candida parapsilosis, and Candida glabrata were determined using disk diffusion and broth microdilution methods. At least one extract showed activity against ten (%100) methicillin resistant Staphylococcus aureus (MRSA), seven (%100) S. paucimobilis, ten (%100) S. maltophilia, four (%100) C. albicans, four (%100) C. parapsilosis, and two (%100) C. glabrata, three (%25) A. baumannii, three (%30) P. aeruginosa, one (%10) extended-spectrum beta lactamase (ESBL) positive K. pneumoniae were determined by disk diffusion method. Minimal inhibitory concentrations of these isolates were determined using broth dilution method. The lowest minimal inhibitory concentration (MIC) value was 0.1 mg/ mL for S. paucimobilis, and the highest value of ? 100 mg/ mL for S. maltophilia and A. baumannii, respectively. None of the extracts showed inhibitory activity against vancomycin resistant (VRE) E. faecium and S. marcencens isolates tested, and against a large number of A. baumannii, P. aeruginosa, and extended-spectrum beta lactamase (ESBL) positive K. pneumonia isolates.