Grup halkalarında sıfır bölenler ve idempotentler
Zero divisors and idempotents in the group rings
  1. Tez No: 34197
  2. Yazar: TUNCAY GEZGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
i ÖZET Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. 0. Bölümde, konu ile ilgili genel tanımlar, önbilgiler ve özelliklerle bu bölümün sonunda örnek olarak üçüncü dereceden simetrik grup S3 ' ün rasyonel cisim üzerindeki grup cebirinin idempotentlerinin tümünün tam bir karekterizasyonu verilmiştir. Her bir konu ile ilgili özel sayılabilecek tanım ve özellikler o konu içinde verilmiştir. 1. Bölümde, grup halkalarında sıfır bölenler probleminin, yaklaşık 45 yıl öncesinden bu güne kadar geçirdiği evreler, probleme hem grup-teoretik hem de halka teoretik yaklaşımlarla getirilen çözümler belirli bir sırada takdim edilmiştir. 2. Bölümde, sıfır bölenlerle bunların özel türleri olan idempotentler birlikte incelenmiş, daha çok keyfi (p>0) karekteristikli cisimler üzerindeki grup halkalarında yapılan çalışmalar özetlenmiştir. 3. Bölümde iseNostherian grupların grup halkalarının yine p>0 karekteristikli durumdaki incelenişleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRCT This study is about zero divisors and adempotents in group rings. General def ini tions, concepts, properties and as an example, complete characterization of all idempotents of the symmetric group Sg of third degree over rational field of group algebras have been presented in the itroduction. The specialities of each subject is given whenever needed. In the first chapter, the background of the problem of zero divizors of group rings, including the works done during the last 45 years, both group-theoretical and ring- theoretical approaches to the solution of the problem are given in an order. In chapter two. the zero divizors and their special types; the idempotents, are investigated and especially, the studies on the group rings over fields of arbitrary (p>0) characteristics have been summarized. In the last chapter, the group rings of Noetherian groups with p>0 have been discussed.