Çocuklarda ara yüz çürüklerinin biyokimyasal DOS parametreleri ve klinik ölçümler üzerine etkisi
The effect of approximal caries on biochemical parameters in GCF and clinical measurements in children
- Tez No: 342003
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TAŞKIN GÜRBÜZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 169
Özet
Amaç. Bu çalışmada, çocuklarda süt azıların ara yüz çürüğüne bağlı periodontal harabiyetinin; OHİ-S, Pİ, Gİ, SD, AK, DOS hacmi ve DOS?ta IL-1ß, VEGF ve OC miktarlarına olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot. Yaşları 5-8 arasında değişen, sistemik rahatsızlığı olmayan 22 çocuğun 38 kuadrantındaki ara yüz çürüğüne bağlı periodontal harabiyetli süt azıları ve 22 adet çürüksüz üst süt kanin dişi çalışma kapsamına alınarak, süt azıların tedavisinden 6 ay sonra klinik ölçümlerde ve DOS parametrelerinde biyokimyasal açıdan meydana gelen değişiklikler değerlendirilmiştir. Bulgular. Çürüklü dişlerde sağlıklı dişlere oranla Pİ, Gİ, DOS hacmi ve DOS?ta IL-1ß, VEGF, OC miktarları yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study is to evaluate the effect of periodontal damage due to approximal caries, on OHI-S, PI, GI, PD, AL, GCF volume and the amount of IL-1ß, VEGF and OC in GCF in children. Material and Method. Periodontally damaged primary molars in 38 quadrants with approximal carries and 22 non-decayed upper primary canine teeth of 22 children, aged 5-8 who have no systemic disease were included in the study. Changes in clinical and biochemical parameters were evaluated before and after restorative treatment of 6 months. Results. PI, GI, GCF volume and the amounts of IL-1ß, VEGF and OC in GCF in carries of primary molars were significantly higher when compared with primary canines. After the restorative treatment of 6 months in primary molars, all parameters, except OC, decreased.