Hızlı üst çene genişletmesinin kranio-fasiyal yapılara etkilerinin, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleme ve üç boyutlu sefalometri yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of rapid maxillary expasion effects on craniofacial structures with imaging cone-beam computed tomography and three dimensional cephalometry
- Tez No: 342013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN METİN DAĞSUYU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Amaç. Bu çalışmanın amacı, üst çene darlığına sahip olan hastalarda hızlı üst çene genişletmesi tedavisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleme ve üç boyutlu sefalometrik analiz yöntemleri ile kranio-fasiyal sert dokular üzerindeki etkilerini incelemektir.Materyal ve Metot. Çalışmamızda 10'u kız, 10'u erkek olan 20 bireye (ortalama yaş 12.01 yıl) Hyrax apareyi ile genişletme uygulandı. Çalışma, 20 bireyden RME öncesi (T1), RME sonrası (T2) ve pekiştirme dönemi sonrasında (T3) alınan KIBT kayıtları üzerinde yapılan üç boyutlu sefalometrik analizler yardımıyla yürütüldü. Çalışmada
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study was to investigate the effects of rapid maxillary expansion on cranio-facial hard structures by using cone beam computed tomography and three dimensional cephalometrics in patients which have maxillary construction.Material and Method. Twenty subjects (ten female and ten male ? mean age was 12.01 years), underwent RME with Hyrax appliance. The study was conducted on before expansion (T1), immediately after expansion (T2) and after stabilization period (T3) with 3D cephalometric analysis on CBCT records of the patients. In the study, parametric tests were used for statistical evaluation as a result of