Farklı kök kanal patları ve rezin simanların fiber post-dentin bağlantısına etkilerinin karşılaştırılmalı incelenmesi
Comparative examination of the effect of different root canal sealers and resin cements on the bond strength of fiber post-dentin
  1. Tez No: 342018
  2. Yazar: KÜBRA YEŞİLDAL YETER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SİNAN EVCİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç. Bu in vitro çalışmanın amacı farklı içerikli kök kanal patları ve farklı rezin simanların fiber postların kök dentinine bağlanma dayanımına olan etkilerinin incelenmesidir. Materyal ve metot. Çalışmamız için 150 adet alt çene insan premolar dişin kök boyu 15 mm olacak şekilde kuronları uzaklaştırıldı. Dişler, kök kanallarının şekillendirilmesini takiben, doldurulması için kullanılacak patlara göre 5 ana gruba ayrıldı: Grup 1- Sealapex grubu, Grup 2- AH Plus grubu, Grup 3- Tubli-Seal grubu, Grup 4- BC Sealer grubu ve Grup 5- Kök kanal patı kullanılmayan grup (kontrol grubu). Kök kanallarının doldurulmasını takiben post boşluğu hazırlandı ve 5 ana grup kullanılacak rezin siman sistemine göre a) etch-and-rinse, b) self-etch ve c) self adeziv olmak üzere 3 alt gruba ayrıldı. Postların yapıştırılmasını takiben, itme testi için köklerin 3 ayrı bölgesinden 1 mm kalınlığında horizontal kesitler elde edildi. Başarısızlık tiplerinin değerlendirilmesi amacıyla, test uygulanan örneklerden SEM görüntüleri alındı. İstatistiksel analiz, iki faktörlü varyans analizi, tek yönlü varyans analizi ve Post hoc Tukey HSD testi ile yapıldı. Bulgular. Tubli-Seal, BC Sealer ve Sealapex?in bağlanma dayanımını azalttığı (p0.05). Rezin siman sistemleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim. The purpose of this study was to evaluate the effects of different root canal sealers and resin cements on the bond strength of fiber posts to the root dentin. Material and Method. 150 mandibular premolars were decoronated as root length was 15 mm. After root canal preparation was done, the teeth were divided into 5 groups corresponding to the sealers that were used to fill the root canal: Group 1- Sealapex group; Group 2- AH Plus group; Group 3- Tubli-Seal group; Group 4- BC Sealer group and Group 5- No Sealer group (control group). After root filling, post space preparations were done and each of these 5 main groups were further divided into 3 sub-groups according to resin cement systems used: a- etch-and-rinse; b- self-etch; and c- self-adhesive. After post cementation, 3 post-dentin specimens (coronal, middle, apical), each of 1 mm thickness, were obtained for push-out testing. After push-out tests were performed, SEM images of specimens were obtained to evaluate for debonding failures. Data were analyzed with two-way ANOVA, one-way ANOVA and Post hoc Tukey HSD tests. Results. The bond strengths were decreased in the groups in which Tubli-Seal, BC Sealer, and Sealapex were used (p0.05). There were no significant differences between the resin cement systems on bond strengths (p>0.05).