Posterior maksilla alveol kret yetersizliklerinde kemik ogmentasyon teknikleri ve implant uygulamaları
Implantation and bone augmentation techniques in alveol defeciencies of posterior maxillas
- Tez No: 342033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAMDİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüz diş hekimliğinde tedavi protokollerinde dental implant uygulamalarının yeri her geçen gün daha da artmaktadır. Dental implantların uygulanmasındaki en önemli güçlük alveol kret yetersizlikleridir. Alveol kret yetersizlikleri gerek vertikal yönde gerekse horizontal yönde implant yerleştirilmesini güçleştirmektedir. Özellikle maksillanın kemik yapısının mandibulaya göre daha spongiöz olması implant uygulamalarını daha zor bir hale getirmektedir. Ayrıca daha da spongiöz bir yapıya sahip olan maksillanın posterior bölgesindeki kemiğin kalitesi anterior bölgeye oranla daha da düşüktür. Düşük kalitedeki kemiğin yanı sıra bu bölgede yapısından dolayı sadece kalite anlamında değil hacim olarak da zayıf bir durum ile karşı karşıya kalınmaktadır. İşte bu nedenlerden dolayı posterior maksillada implant uygulamaları öncesinde dikkatli ve detaylı bir planlama yapmak gereklidir. Çoğu zaman düşük kaliteye ve hacime sahip kemiğe implant uygulaması yapılabilmesi için bu planlamaya çeşitli ogmentasyon tekniklerini de dahil etme gerekliliği doğmaktadır. Bu gibi durumlarda sinüs tabanı yükseltilmesi(lateral pencere tekniği veya internal sinüs tabanı yükseltilmesi), onlay ya da inlay kemik ogmentasyonu, distraksiyon osteogenezisi, split osteotomi gibi cerrahi tekniklerden yararlanılmaktadır. Ayrıca ogmentasyon teknikleri dışında bu işlemler olmaksızın kısa dental implant uygulamaları ve zigoma implantları da bu işlemlere alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tezin amacı posterior maksillada alveol kret yetersizliği görülen vakalarda uygulanabilecek ogmentasyon tekniklerinin ve farklı implant uygulamalarını literatürdeki çalışmalar incelenerek değerlendirilmesidir. Tekniklerin avantaj, dezavantaj, endikasyon ve kontrendikasyonlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalar incelenerek tedavi protokollerinin seçimleri ve uzun dönem başarıları hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In case of absence of teeth, the place of dental implants in the treatment plans is increasing. Alveolar ridge deficiencies are the most challenging cases in implant surgery. Alveolar ridge deficiencies, either in horizontal or in vertical aspect can make implant placement impossible. Also the spongious structure of the maxilla compared to mandible makes implant surgery even more difficult. Having all these circumstances posterior maxilla even has lower quality of bone than the anterior part. Low quality structure of the maxilla also results in low quantity structure. Because of all these reasons listed above, management in posterior maxilla with implants needs a careful and detailed treatment planning. Generally different augmentation techniques will be needed to place an implant inside of low quality and quantity of bone. In these kind of cases surgical techniques such as sinus floor elevation (lateral window technique, crestal aproach), onlay or inlay bone augmentation, distraction osteogenesis, split osteotomy are needed. Other then augmentation techniques, short dental implants and zygoma implants are alternatives for these cases. Our aim in this thesis is to evaluate the literatures regarding the augmentation techniques and different implant protocols in alveolar deficiency cases. Advantages and disadvantages, indications and contrindications of the techniques will also be evaluated. By evaluating the literature it is also aimed to have an idea about the choice of treatment protocols and long term success.