Yaşa bağlı makula dejenerasyonunda intravitreal ranibizumab tedavisi sonuçlarımız
The results of intravitreal ranibizumab treatment of age releted macular dejeneration
- Tez No: 342058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LOKMAN ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Yaşa bağlı makula dejenerasyonlu (YBMD) olgularda intravitreal ranibizumab (İVR) tedavisinin lezyon çapı ve görme fonksiyonları üzerine etkinliğini araştırmak. Gereç-Yöntem: Ocak 2010 ile Mart 2012 tarihleri arasında kliniğimizde yaş tip YBMD tanısı alan 59 hastanın 71 gözü geriye dönük olarak incelendi. Olgulara ait düzeltilmiş en iyi görme keskinlikleri (DEİGK), biyomikroskopik muayene, göz içi basınç ölçümü, ve fundus muayene bulguları kaydedildi. İVR tedavisinin etkinliğini değerlendirmek için tedavi öncesi ve sonrasında fundus floresein anjiyografi (FFA) bulgularına göre koroid neovaskülarizasyon (KNV) en geniş lezyon çapı (EGLÇ) ve düzeltilmiş en iyi görme keskinliği (DEİGK) istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Olgular ortalama 14±5 ay takip edildi. Tedavi öncesi DEİGK snellen eşeline göre 0,13±0.09. İVR tedavisi sonrası DEİGK 0,22±0,16 bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the efficacy of intravitreal administration of ranibizumab (İVR) in the treatment of neovascular age-related macular degeneration (AMD) and to investigate the effects of lesion size on visual outcome. Method: Retrospective study involving 71 eyes of 60 patients with exudative AMD who admitted to our clinic between June 2010 and March 2012. Best-corrected visual acuity (BCVA), biomicroscopic examination, intraocular pressure and fundus examinations were noted. Before and after treatment according to fundus fluorescein angiography (FFA), widest lesion diameter (WLD) of choroidal neovascularization (CNV) and BCVA were compared statistically to evaluate the efficacy of İVR. Results: The mean follow-up period was 14±5 months. Before treatment, Snellen BCVA was 0.13±0.09. After İVR BCVA was found 0.22±0.16.