The distinct and gendered work identity: Immigrant women workers from Bulgaria during the industrialization era of Bursa (1968-1978)
Farklı ve cinsiyetlendirilmiş iş ahlakı: Bursa'daki sanayileşme döneminde Bulgaristan göçmeni kadın işçiler (1968-1978)
  1. Tez No: 342226
  2. Yazar: YALÇIN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BUĞRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma 1970'li yıllarda Bursa'daki sanayileşme dönemi sırasında yeniaçılan fabrikaların içerisindeki Bulgaristan göçmeni kadınların varlığının bufabrikalar içerisindeki cinsiyet durumunu ve çalışma koşullarını nasıl sarstığını vedeğiştirdiğini inceliyor. Bu dönem içerisinde Bursa'daki sanayi üretimi, yeni kurulansektörler ve fabrikalarca arttırılıp, geliştirilmekteydi. Dolayısıyla, bu büyümekaydadeğer bir emek talebi yarattı. Her ne kadar, bu talebin çok büyük bir kısmıerkek işgücü tarafından karşılandıysa da, özellikle bu dönem içerisinde üretimebaşlayan tekstil ve konfeksiyon fabrikaları kadın işçiler için istihdam imkanlarıyaratmaktaydılar. Bu imkanlara rağmen, büyüyen şehrin kadın nüfusunun iktisadifaaliyeti, katı kültürel değerler ve kadınların fabrika üretimine ilişkindeneyimsizlikleri nedenleriyle, son derece düşük kalmaktaydı. Ücretli kadın emeğinekarşı Bursa'nın yerlileri arasında var olan olumsuz bakış açısının tersine, politiksebeplerle şehre göç eden göçmen kadınlar çalışmaya ilişkin görece serbest cinsiyetnormlarına, Bulgaristan'daki geçmişlerinin bir sonucu olarak, sahiptiler. Devletsosyalizminin kurulmasından sonra, Bulgaristan'daki yeni yönetim çalışmayımerkeze alan cinsiyet politikaları izledi. Bu politikalar toplum içerisinde kadının işgücünü katılımının olağan ve normal olarak karşılanmasını sağladı. Bu farklıdeneyim göçmen kadınları, yeni bir iş ahlakı yaratmaya itti. Bu iş ahlakı sanayifabrikalarının istediği belirli bir iş disiplin ile uyumlu olmakla birlikte, aynı zamandabu kadınları ailelerinin temel kazanç sahiplerinden biri de yapmaktaydı. Böyleceyerli kadınların sadece çok küçük bir kısmı iş gücüne katılmaktayken, göçmenkadınlar yeni açılan fabrikalarca olabildiğince yoğun bir biçimde istihdam edildiler.İşe alım süreci ve iş gücünün yapısının ötesinde, bu yoğunluk büyükfabrikaların üretim bölümleri içerisinde belirli bir tarihsel duruma yol açmaktaydı.Göçmen kadın işçiler ile yerli işçilerin bileşimini gören bu fabrikalar, farklı cinsiyetnormlarının üretim içerisinde kullanıldığı en önemli örneklerden birini meydanagetiriyorlardı. Göçmen kadınların kültürel farklılıkları, işe ilişkin farklı yaklaşım vealgılamaları ile farklı cinsiyet değerleri üretim bantlarını farklı iş ahlakları arasındakibir müzakare alanına dönüştürmekteydi. Buna bağlı olarak, farklı iş ahlaklarına sahipişçilere odaklanarak bu çalışma, göçmenler ve yerliler ile özneler ve kurumlararasındaki ikili ve çok katmalı ilişkilere bu müzakare sürecini anlamak içinyoğunlaşmayı amaçlamaktadır. Bu müzakarenin sonunda, bu farklılıklar uyumluhale gelmekteydi. Bu çalışma ise bu süreci tarihsel olarak incelemeyi planlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study scrutinizes how the presence of immigrant women from Bulgariashaped and changed the gender atmosphere and work conditions in the newlyestablished factories during the industrial expansion in Bursa in the 1970s. Duringthat period the industrial production of Bursa was enlarged and advanced by thenewly established sectors and factories. Hereby, this expansion created aconsiderable labor demand. Although the great share of this demand was generatedby the male workforce, especially large textile and clothing factories being activatedin that period, it provided women workers with employment opportunities. Despitethese opportunities, the women?s economic activity among the female population ofthe expanding city was remained very low due to strict cultural norms and their lackof experience with industrial production. In contrast to the traditional negative abouton paid women employment among Bursa?s natives, immigrant women hadrelatively liberal cultural gender norms for working as a result of their background inBulgaria. After the establishment of state socialism, the Bulgarian new rule pursuedspecific and work-related gender policies which constructed new gender normsamong society according to which female participation to labor force began to beseen as a usual and normal component of life. This distinct experience thrustimmigrant women to create new gendered work identity which were not onlyharmonious with the specific discipline required by the industrial factories and alsomade them one of the economic contributors to their families. Thereby while only asmall part of local women participated in the labor force in the industry of the city,immigrant women were employed at the newly established factories as highly aspossible.Beyond the hiring process and labor force structure, this intensity createdspecific historical conditions in the large factories? shop floors. The factories, whichwitnessed the combination of immigrant women workers and native workers,engendered one of the most significant examples of different usage of variousgendered schemas in the production. The cultural differences of immigrant women,their diverse perceptions of work and their distinct gender norms turned the shopfloors into different work identities. Correspondingly, by focusing on the workersthose who had diverse work identities, this study concentrates on the binary andmultiple relationships among immigrant and native workers and the relationsbetween organization and subjects for understanding the negotiation process. As aresult of this negotiation, these differences were justified. This study intends toinvestigate this process historically.