Belirtisiz bağlantılılık türleri üzerine
On Variations of fuzzy connectedness
  1. Tez No: 34223
  2. Yazar: NECLA TURANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, belirtisiz topolojik uzaylar ve belirtisiz supratopolojik uzaylarda belirtisiz bağlantılılık ve belirtisiz supra bağlantılılık türleri araştırılmıştır. Belirtisiz supratopolojik uzaylarda belirtisiz supra bağlantılı kümeler tanımlanmış ve bunlara ilişkin örnekler verilmiştir. Belirtisiz bağlantılı kümelerin ve belirtisiz suprabağlantılılık kavramlarının çarpım altında korunup korunmadığı araştırılmıştır. örneğin, belirtisiz C -, C -, C -, C -bağlantılı kümelerin sonlu çarpımlarının belirtisiz C -, C-, C-, C - bağlantılı olmadığına ilişkin karşı örnekler sunulmuştur. Bunun yanı sıra C -bağlantılılığın bazı süreklilik türleri 5 altında korunduğu gösterilmiştir. Diğer taraftan bu bağlantılılık türlerinin belirtisiz supratopolojik uzaylarda sağlanıp sağlanmadığı araştırılmış ve bunlara ilişkin olumsuz örnekler bulunmuştur. Ayrıca belirtisiz supratopolojik uzaylarda belirtisiz C -suprabağlantılık, belirtisiz kuvvetli suprabağlantılılık ve belirtisiz süper suprabağlantılılık türleri tanımlanarak bunlara ilişkin örnekler verilmiş ve bunlar arasındaki ilişkiler incelenerek bu suprabaglantılılık türlerinin çarpım altında korunup korunmadığı araştırılmış ve bunlara ilişkin karşı örnekler verilmiştir. Belirtisiz kuvvetli suprabaglantılı bir kümenin belirtisiz suprastirekli örten bir fonksiyon altında görüntüsünün de belirtisiz kuvvetli suprabağlantılı olduğu gösterilmiştir. Son olarak Sostak anlamında belirtisiz C. -bağlantılılık (i=l,2,3,4) spektrumları tanımları verilerek bunlar arasındaki ilişkiler incelenmiş ve sürekli fonksiyonların bu bağlantılılık spektrumlarını daraltmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work we present some counter-examples related to the product of fuzzy connected spaces. In addition, the concept of fuzzy super C -connectedness is defined and several relations between fuzzy C -connectedness are obtained. Finally it is shown that fuzzy C -connectedness 5 is preserved under some types of continuity. Secondly, some types of fuzzy supraconnectedness in fuzzy supratopological spaces are investigated in this work. Here we introduce first the concept of fuzzy supratopological space and then several types of fuzzy supraconnectedness. Furthermore, we present some counter-examples related to the product of fuzzy supraconnected sets, and show that these types of fuzzy supraconnectedness are not preserved under product of spaces. Last but not least, we also introduce several types of fuzzy connectedness in fuzzy topological spaces defined by A. P. Sostak and obtain some introductory results.